לוגו של דר' שרית אברהם - דנטלי פרסונלי
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שיקום הפה

Picture of דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

רופאת שיניים עם ניסיון רב בשיטות מתקדמות ואפקטיביות, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים.

תוכן עניינים

הפה ומערכת השיניים שלנו נדרשים להיות פונקציונליים, כדי לאפשר לנו לאכול ולבטא דיבור, אבל בשל מיקומם המרכזי והחזיתי, חשוב שיהיו גם אסתטיים. שיקום הפה, הינו אחד מהתחומים העיקריים אשר מרכיבים את רפואת השיניים, נועד בדיוק למטרה זו. מערכת שיניים פגומה, היא כיום ממש לא גזר דין מוות לחיוך. תחום שיקום הפה הולך ומתפתח ומציע דרכים חדשות ומהירות להחזיר את האסתטיקה לפה. אז מה כולל תחום שיקום הפה? ומה תפקידו? כל המידע במאמר הבא! 

 

מה כולל תחום שיקום הפה?

שיניים שאבדו, שיניים שבורות, שחוקות או עקומות, מנשך בעייתי, כל אלה ועוד, מצריכים טיפול לשיקום הפה. מדובר למעשה בסדרה של טיפולי שיניים, שמטרתם ליצור שינוי בתפקודי הפה, לרבות הלסת, החניכיים והשיניים, כמו גם במראה החיצוני שלו.

טיפולים לשיקום הפה יכולים לכלול התקנת סתימות, כתרים וגשרים, השתלת שיניים, הלבנת שיניים, כמו גם הרמת סינוס וטיפולים בבעיות מנשך, טיפול בבעיות של שחיקת שיניים והפרעות תפקודיות במפרקי הלסת ועוד.

תוכנית הטיפול לשיקום הפה, חייבת להיות מותאמת אישית למטופל, לפי מצב הפה והשיניים, הבריאות הכללית והצרכים והרצונות הספציפיים. פעמים רבות היא מצריכה מעורבות של מומחים מתחומים נוספים, לביצוע טיפול שורש, יישור שיניים, פרוצדורות של כירורגיית פה ולסת ועוד.

 

שיקום הפה: היעדים

טיפולים לשיקום הפה, נועדו להביא את הפה ומערכת השיניים למצב תפקודי ואסתטי. פה בריא, משמעותו חניכיים ללא נסיגה וכיסים, אנטומיה ומבנה נכון של השיניים, קשתות שיניים הרמוניות והמשכיות, מנשך נכון, גובה תקין של כל השיניים, יחסים נכונים בין גודל וצורת השיניים וצבע השיניים אחיד.

כדי להגיע ליעדים הללו, ניתן לשחזר את המבנה, הצורה והתפקוד של שיניים אבודות או פגומות, בעזרת כתרים, גשרים והשתלת שיניים, לרבות השתלת שיניים ביום אחד בשיטה חדשנית ומיוחדת שנדבר עליה בהמשך.

שיקום הפה

 

מהלך הטיפול בשיקום הפה

השלב הראשון בתוכנית הטיפול לשיקום הפה, הוא אבחון מצב הפה והשיניים, כולל סדרת צילומים שיתנו תמונה מלאה על המצב, כשלעיתים יידרש גם צילום פנורמי של הלסתות. במקרים בהם יהיה צורך בהשתלת שיניים, יופנה המטופל גם לסריקת CT, לבדיקת מצב עצם הלסת במקום ההשתלה המיועד. במקרה הצורך, יפנה הרופא המשקם את המטופל עוד לפני תחילת התהליך, לטיפולים לריפוי של רקמות שן, חניכיים או עצם לסת פגועות, שעלולות לחבל בסיכויי הצלחת השיקום.

 

ניהול המהלך הטיפולי לשיקום הפה

מאחר שטיפול לשיקום הפה מורכב מסדרת טיפולים שונים, יש חשיבות רבה לתכנון מושכל של מהלכו על ידי הרופא המשקם, כדי להבטיח רציפות, אחידות ותוצאות טובות. הרופא המשקם הוא זה שינהל את ההתקשרות עם המומחים האחרים ויקבע את סדר הפעולות.

לאחר שבוצעו טיפולי תשתית שונים כמו טיפולי שורש והתקנת שתלים, הרופא המשקם יבנה את הכתרים הסופיים וייתן לפה את המראה הרצוי. טיפול לשיקום הפה שהוא מתוכנן כהלכה, יבטיח דיוק מרבי, התאמה בין הצד האסתטי לשיקומי של הטיפול, ביצוע מהיר ויעיל החוסך למטופל זמן יקר, אחוזי הצלחה גבוהים ועמידות של שיקום הפה לשנים רבות.

 

שיקום שיניים שחוקות

אחת הבעיות הדנטליות המצריכות פעמים רבות טיפולים לשיקום הפה, הן שיניים שחוקות. שחיקת שיניים, יש לדעת, עלולה להידרדר לשברים וסדקים בשיניים, לגרום לרגישות מוגברת, לבעיות בסגירת הפה והמנשך, ואף לדלקות ולעיוותים במפרק הלסת, לכאבי ראש ועוד.

בבדיקה הראשונית, יאבחן הרופא המשקם את חומרת השחיקה ואת הגורם לה. הגורם לשיניים שחוקות יכול להיות מכאני, כתוצאה מהידוק לסתות לא רצוני בשעת השינה, או כימי, כתוצאה ממגע מוגבר עם חומרים חומציים. את השיניים השחוקות יהיה צורך לשקם בכל מקרה, כדי להחזיר למטופל את תפקודי האכילה והדיבור התקינים, למנוע רגישות וכאבי שיניים וגם לשפר את מראה הפה.

 

שיקום הפה במהירות

 

שיקום הפה במהירות

הליך של שיקום הפה, יכלול פעמים רבות השתלת שיניים, אם כתוספת לשיניים קיימות, או כדי להחליף אותן. יתרונו של השימוש בשתלים דנטליים, הוא שלהתקנתם, אין צורך להשחיז ולפגוע בשיניים סמוכות, בשונה מהליך התקנה של גשר. אבל אם עד כה, דרשו השתלות שיניים המתנה של שישה חודשים לאיחוי של השתל עם עצם הלסת, כיום מוצעות למטופל שיטות חדשניות להחשת הריפוי והאיחוי.

שיטת PRF- Platelets Rich Fibrin, עושה שימוש בפקטורי ריפוי, המושכים לאזור ההשתלה תאים בוני רקמות, בתהליך הנקרא רגנרציה, שמאיץ את קצב הריפוי. הדבר נעשה באמצעות הפרדה של תרומבוציטים (טסיות דם, תאים המשתתפים בקרישת הדם) מדם הנלקח מהמטופל לפני הטיפול והשתלתם באזור השתל.

בשיטת הגלים האלקטרומגנטיים, מורכבת על השתל כיפה עם סוללה ומחולל זרם. הזרם האלקטרומגנטי, עובר דרך גוף השתל לרקמות סביבו ומחיש את הריפוי ואת הצמיחה המחודשת של תאי העצם. שיטות כאלה, מקצרות כאמור משמעותית את תקופת השיקום ואיחוי השתל, אך עדיין יש להמתין כחודשיים מיום ביצוע ההשתלה ועד לרגע שבו ניתן לקחת מידות לכתר שיורכב על השתל.

 

השתלת שיניים ביום אחד

הפתרון האולטימטיבי והמהיר ביותר לשיקום הפה, הוא ללא ספק השתלת שיניים ביום אחד, והוא יכול להיעשות גם כשמדובר בפה ללא שיניים כלל, או כאשר כל השיניים בפה מיועדות לעקירה. השיטה נקראת 4 All On והיא מבוססת על שיקום כל הלסת, באמצעות ארבעה שתלים מיוחדים. שניים מהם ממוקמים בקדמת הלסת ושניים בחלק האחורי, לפני הסינוס בלסת העליונה או לפני מוצא העצב בלסת התחתונה. ייחודם של ארבעת השתלים, שהם ארוכים וחזקים ויכולים לשאת את שיקום הפה כולו. לעיתים  מוסיפים להם שתל חמישי או ששי, בשיטת “אול און 5”,  או “אול און 6”.

הטיפול מתבצע בהרדמה כללית, במהלכה נעקרות השיניים ומבוצעים השתלים והמטופל יוצא מהטיפול עם גשר זמני, שהוא אסתטי, נוח ופונקציונלי. כעבור שישה חודשים, מוחלף הגשר הזמני בגשר קבוע. שיטת אול און 4 חוסכת הליכים כמו הרמת סינוס, השתלות עצם וניתוחים אחרים לתמיכה בהשתלת שיניים ועוקפת בעיות שונות, שבמקרים רבים מנעו עד היום ביצוע שתלים. בנוסף, חוסכת השיטה זמן וסבל ומביאה לתוצאות מעולות.

 

שיקום הפה בהרדמה כללית

השימוש בהרדמה כללית או בטשטוש ברפואת שיניים (כמובן, במעורבות ונוכחות מתמדת של רופא מרדים), מאפשר לבצע טיפולים נרחבים בפה, כמו השתלת שיניים ביום אחד ולחסוך למטופל ביקורים רבים במרפאה, אובדן ימי עבודה, כאב וסבל.

הרדמה כללית בטיפולי שיניים, היא צעד קיצוני יחסית, אך הוא הכרחי כאשר הפה זקוק לשיקום משמעותי במיוחד וכשהטיפול אמור להמשך כמה שעות. הרדמה כללית בטיפולי שיניים, נדרשת גם כאשר המטופל סובל מחרדה או פוביה מטיפולי שיניים ולכן אינו מסוגל להגיע למרפאה ולקבל טיפול. פעמים רבות, שתי הסיבות גם יחד קיימות, מאחר שאנשים הנמנעים מטיפול שיניים, מגיעים לא פעם למצבי הזנחה קיצוניים, עד הרס מוחלט של הפה.

במקרים קלים יותר וכשמדובר בטיפול קצר יותר, ניתן לבצע את טיפול השיניים בהשפעת טשטוש בלבד, הרדמה קלה יותר ומסובכת פחות, שגם היא מצריכה כמובן נוכחות של רופא מרדים בחדר הטיפולים. מאחר שמבחינת המצב הבריאותי, לא כל מטופל מתאים לטיפול בהרדמה כללית או בטשטוש, על פי הוראות משרד הבריאות, ניתן לבצע טיפול שיניים תחת הרדמה כללית או טשטוש, רק באנשים העומדים בקריטריונים מסוימים של מצב בריאותי.

YouTube player
חזרה לחלק מסוים במאמר
Picture of דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

ד"ר שרית אברהם בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים. ד"ר אברהם מייצגת את הדור החדש של רופאי השיניים ומשלבת בין טיפול איכותי ומקצועי בד בבד עם גישה הרואה את המטופל כמכלול.
ד"ר אברהם מבצעת סקירה מעמיקה אודות מצבו הרפואי של המטופל על מנת לאתר את גורמי השורש שהביאו את המטופל למרפאתה, המצריכים לעיתים מעורבות של גורמי טיפול נוספים כדוגמת רופא אף אוזן גרון או אורטודנט.
ד"ר אברהם מתעדכנת כל העת בפרקטיקות הטיפול החדשניות ביותר במסגרת חברותה ב- SPEAR EDUCATION CAMPUS ומחזיקה את הציוד המתקדם ביותר כגון סורק אינטראוראלי ומדפסת תלת מימד המאפשרים לקצר את משך הטיפול ולתת מענה מדויק למטופל.

ד"ר שרית אברהם ברשתות: קבוצת הפייסבוק | יוטיוב | טלפון: 077-9974460

שיקום הפה

הפה ומערכת השיניים שלנו נדרשים להיות פונקציונליים, כדי לאפשר לנו לאכול ולבטא דיבור, אבל בשל מיקומם המרכזי והחזיתי, חשוב שיהיו

קרא עוד »
Google ג גוגל
4.5
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
שלח לנו את השאלה שלך ונחזור אליך בהקדם!

השירות ניתן ללא עלות וללא מטרות רווח (מענה יינתן תוך 1-7 ימים)

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​
דילוג לתוכן