לוגו של דר' שרית אברהם - דנטלי פרסונלי
חיפוש
Close this search box.

נסיגת חניכיים

טיפול בנסיגת חניכיים

ברוב המקרים, מחלות חניכיים אינן מורגשות בשלבים המוקדמים, אבל עלולות לגרום לנזק רב בהמשך, סיבה טובה להקפיד על ביקורת אחת לחצי שנה אצל רופא שיניים ולשמור על היגיינת פה. זה עלול להסתיים באובדן שיניים ובנזק חמור לכל חלל הפה, אבל מתחיל בקטן, בדלקת חניכיים בלתי מורגשת. המודעות לדלקות החניכיים קטנה אמנם, אבל מדובר בתופעה נפוצה, שללא טיפול עלולה להידרדר. מחלות חניכיים, שהנפוצה בהן היא הפריודונטיטיס, שאינן מטופלות עלולות לגרום לנסיגת חניכיים, ההולכת ומחמירה עם הזמן, ומתבטאת בכאבים, רגישות ודימומים, בפגיעה אסתטית בפה, ובשלבים המתקדמים, גם להתרופפות ונשירת השיניים.

 

מהי נסיגת חניכיים?

החניכיים הן רקמה רכה העוטפת את השיניים ותומכת באחיזתן בלסת. את אספקת הדם הן מקבלות, מכלי הדם שמתחת לקרום הרירי של הפה. לחניכיים בריאות יש גוון ורוד והן מכסות בצורה הדוקה ואטומה את תחתית השיניים, להגנה מחדירת חיידקים. כאשר נגרם נזק לחניכיים, נוצרים כיסים ביניהן לבין השיניים, המאפשרים לחיידקים לחדור וליצור תגובה דלקתית. דלקת חניכיים שאינה מטופלת בזמן, תוביל עם הזמן לנסיגה של רקמת החניכיים.

נסיגת חניכיים מתרחשת בהדרגה. רקמת החניכיים העוטפת את השן מתחילה לסגת, להצטמק ולאבד נפח וחושפת חלקים מהשן שהיו מכוסים. השן מקבלת צורה מוארכת יותר ובהמשך, מגיעה החשיפה עד לשורש השן ופוגעת בתמיכה שלה על ידי עצם הלסת. בשלב הזה מתחילים להופיע תסמינים כמו כאבים, רגישות בשיניים לחום וקור, נפיחות, דימומים בעת צחצוח שיניים, ריח רע מהפה ופגיעה במראה האסתטי של חלל הפה.

 

הגורמים לנסיגת חניכיים

מחלות חניכיים עלולות להיגרם הן מגנטיקה והן מהתנהגות והרגלי חיים. ידוע שיש להן, בעיקר  לפריודונטיטיס, מרכיב תורשתי ורואים בדרך כלל אצל מי שלוקה במחלות הללו, היסטוריה משפחתית של מחלות חניכיים. מאידך, גם למצב הבריאותי הכללי ולאורח החיים, יש השפעה ניכרת על הופעת מחלות חניכיים.  מחלות כרוניות כמו סוכרת ויתר לחץ דם, עלולות להגביר את הסיכון ללקות בהן, לצד נטייה לסטרס ולחץ נפשי והרגלים מזיקים כמו עישון.

מבחינת הרגלי היגיינת הפה, הזנחת הפה ואי הקפדה על צחצוח וניקוי מצד אחד וצחצוח חזק מדי או שימוש במברשת שיניים קשה מהצד השני, עלולים לגרום לנזק לחניכיים. גורמים נוספים, שכיחים פחות, שעלולים לגרום לגירוי החניכיים, הם נטייה לחריקת שיניים לילית לא רצונית, מבנה של שיניים עקומות או צפופות המקשה על הניקוי ביניהן, ביצוע פירסינג באזור הפה, שיכול לגרום לזיהום וגם סתימות וכתרים ישנים, הנוטים לזוז ממקומם ולאפשר חדירת חיידקים.

 

איתור מוקדם של מחלות חניכיים

נסיגת חניכיים כאמור איננה מתרחשת ביום אחד. מדובר בתהליך מתמשך, שבתחילתו, אינו מורגש. בשלבים הראשוניים של מחלת החניכיים, בטרם הופיעו הכאבים והדימומים, ניתן לאתר את הבעיה רק בביקורת שגרתית אצל רופא שיניים פריודונט (מומחה למחלות חניכיים) וכך למנוע את ההידרדרות. הרופא יבצע אבחון של בעיות מבניות בשיניים, יבדוק האם הפה עבר טראומות או חבלות והאם קיימת עששת, או גורמים נוספים שעלולים להביא בסופו של דבר לנסיגת חניכיים.

חשוב לזכור, שככל שמאבחנים את הבעיה בשלב מוקדם יותר, כך הטיפול יהיה פשוט וקל יותר, סיכויי ההצלחה גדולים יותר ויימנע מצב של נסיגת חניכיים שיוביל לאובדן של שיניים.

YouTube player

טיפול בנסיגת חניכיים

את האבחון והטיפול במחלות חניכיים, חשוב לבצע כאמור אצל רופא שיניים, שהתמחותו מחלות חניכיים בכלל ובנסיגת חניכיים בפרט. זאת כדי להבין מהי הסיבה לבעיה ולבחור בדרך הטיפול המתאימה ביותר למטופל ולבעיה שממנה הוא סובל.

הטיפול בנסיגת חניכיים, מתמקד בגורמים שהביאו למצב, כשהשאיפה היא להחזיר את מצב הפה לקדמותו. הטיפול מתחיל בניקוי אבנית אצל שיננית, הליך שיש לבצע אחת לחצי שנה ובהמשך חוזר המטופל לפריודונט, להמשך הטיפול. במקרים קשים, בהם נדרש טיפול לשיקום הפה מנסיגת חניכיים בלתי הפיכה שהביאה כבר לנשירה של שיניים, יש גם אפשרות ניתוחית, להשתלה של רקמת חניכיים מלאכותית, במקומות בהן התרחשה הנסיגה.

אחד ההליכים הללו, המתבצע בלסת העליונה, נקרא ניתוח להרמת סינוס. במהלך הניתוח מחדירים תחליף עצם, אל מתחת לרירית המצפה את הסינוס מבפנים. המטרה היא להחליף את רקמת העצם החסרה ולמלא את מקומה, כדי שניתן יהיה להחדיר אזור שתלים דנטליים, לצורך הליך של השתלת שיניים.

 

איך מונעים נסיגת חניכיים ואיך מצחצחים נכון?

למרות הטיפולים החדשניים הקיימים כיום בתחום רפואת החניכיים, עדיף שלא להגיע למצב המצריך טיפול ושיקום, ובוודאי שלא להזדקק להליך כירורגי פולשני כמו ניתוח.

למרות שכאמור למחלות חניכיים יש גם רקע גנטי, ההמלצה היא למנוע את המחלות הללו באמצעות התנהגות נכונה. הכלל הראשון והחשוב ביותר הוא, הקפדה על צחצוח השיניים פעמיים ביום, לאורך שתי דקות לפחות. יש להקפיד על ביצוע של הצחצוח בצורה נכונה ויעילה, כי צחצוח לא נכון עלול להביא לנזק.  ניתן וכדאי להיעזר לשם כך, בהדרכה של שיננית.

כדי למנוע נזק ושחיקה של השכבה החיצונית של השן, יש להשתמש במברשת שיניים רכה ולהקפיד להחליף אותה מדי שלושה חודשים.

חשוב להימנע מתנועות של קרצוף ולחץ חזק על השיניים בזמן הצחצוח. שפשוף חזק לאורך זמן, עלול לשחוק את אמייל השן ולגרום לטראומה מתמשכת לחניכיים, הן נפגעות ומתחילות בתהליך של הצטמקות ונסיגה. הטכניקה הנכונה היא צחצוח עדין, בזווית של 45 מעלות מקו החניכיים ובתנועות מעגליות קטנות, קדימה ואחורה. חשוב בנוסף, לצחצח גם את הלשון בעזרת המברשת, כדי להסיר ממנה את רובד החיידקים. מעבר לצחצוח השיניים, לאחר כל אכילה, חשוב לנקות את המרווחים בין השיניים משיירי מזון ופלאק, בעיקר במקומות שמברשת השיניים לא מגיעה אליהם, באמצעות חוט דנטלי או קיסמים דנטליים.

כדאי כמובן, להימנע גם מהצטברות של אבנית בשיניים וביניהן והתפתחות של עששת. עששת שאינה מטופלת, אשר באה לביטוי בין השאר בחורים בשיניים עלולה לגרום גם היא לדלקות חניכיים.

 

להפסיק לעשן, גם למען בריאות הפה

עישון סיגריות ומוצרי טבק אחרים, משפיע גם הוא לרעה על בריאות החניכיים והשיניים. נמצא שמעשנים נוטים לפתח יותר אבנית בשיניים, מאשר אנשים שאינם מעשנים ולכן סיכוייהם לפתח מחלות חניכיים, גדול פי שלושה.

רובד הפלאק והאבנית מצטברים בעקבות עישון קבוע, מאחר שהכימיקלים שבמוצרי טבק משפיעים על זרימת הרוק, מביאים ליובש בפה וכך מקלים על הצטברות השכבות הללו, המזמינות שגשוג של חיידקים. גם שימוש במוצרי טבק ללא עישון, עלולים לגרות רקמת חניכיים, לגרום לחניכיים להשתחרר מסביב לשיניים ולהקל על הצטברויות החיידקים. בנוסף, הרגלי עישון משפיעים על זרימת הדם התקינה של רקמת החניכיים, גורם לזיהומים ומגביל ופעמים רבות מעכב את הריפוי וההחלמה, לאחר הליכים של השתלת שיניים, עקירת שיניים או טיפול בנסיגת חניכיים.

 

ביקורת שגרה אחת לחצי שנה

כאמור, שום דבר לא יכול להחליף ביקורות קבועות, אחת לחצי שנה אצל רופא שיניים וניקוי אבנית אצל שיננית, כדי לאתר בעיות חניכיים ובעיות שיניים בשלב התחלתי ולתת את המענה המתאים.

 

מה לא כדאי לאכול – מזונות קריוגניים

כלל נוסף לשמירה על היגיינת הפה ומניעת מחלות חניכיים, הוא הימנעות מאכילת מזונות הנוטים להידבק לשיניים ולרווחים ביניהן, כמו סוכריות טופי, למשל, ולעודד יצירת פלאק ולאחריו עששת. ככלל, מזונות מוצקים או צמיגיים, נצמדים לשיניים ונשארים שם לאורך זמן, מה שעלול ליצור את הרובד החיידקי.

בנוסף על אלה, עדיף להמעיט במזונות המעודדים היווצרות עששת (“מזונות קָריוגֶניים”), שהם מזונות עתירי פחמימות. ממאכלים או משקאות המכילים סוכרים פשוטים כמו סוכרוז, פרוקטוז, לקטוז (סוכר החלב), מלטוז וגלוקוז כדאי להימנע בכלל, או להמעיט ככל האפשר.

אבל בין המזונות הקריוגניים, אפשר למצוא גם כאלה המכילים פחמימות מורכבות, שקצת קשה להמליץ להימנע מהם. מדובר על לחמים למיניהם ודגנים בכלל, תפוחי אדמה, תירס, דלעת, שעועית יבשה ועוד. לבעלי נטייה לבעיות חניכיים, כדאי כנראה להפחית בהם.

 

תרופות טבעיות לבריאות החניכיים

לצד כל האמור לעיל, ניתן להשתמש באמצעים טבעיים שנמצאים בכל בית, כדי לשמור על היגיינת הפה ובריאות החניכיים. גרגור של מי מלח מדי פעם, למשל, יסייע להיפטר מחיידקים בפה ולמנוע הידבקות של פלאק לשיניים ולחניכיים, כך גם שתיית חליטות צמחי מרפא כמו מרווה או קמומיל.

גם תה, ירוק או שחור, טוב לבריאות הפה, מאחר שהוא מקור טבעי מצוין לפלואור. בנוסף, מחקרים הראו שנוגדי חמצון מסוג פלבונואידים הנמצאים בתה, מגבירים את העמידות של אמייל השן לחומצה, לוחמים בחיידקים ומעכבים את הצטברות הפלאק. זאת בנוסף להיותו של התה הירוק  מחטא ומפיג ריחות.

חזרה לחלק מסוים במאמר
דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

ד"ר שרית אברהם בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים. ד"ר אברהם מייצגת את הדור החדש של רופאי השיניים ומשלבת בין טיפול איכותי ומקצועי בד בבד עם גישה הרואה את המטופל כמכלול.
ד"ר אברהם מבצעת סקירה מעמיקה אודות מצבו הרפואי של המטופל על מנת לאתר את גורמי השורש שהביאו את המטופל למרפאתה, המצריכים לעיתים מעורבות של גורמי טיפול נוספים כדוגמת רופא אף אוזן גרון או אורטודנט.
ד"ר אברהם מתעדכנת כל העת בפרקטיקות הטיפול החדשניות ביותר במסגרת חברותה ב- SPEAR EDUCATION CAMPUS ומחזיקה את הציוד המתקדם ביותר כגון סורק אינטראוראלי ומדפסת תלת מימד המאפשרים לקצר את משך הטיפול ולתת מענה מדויק למטופל.

ד"ר שרית אברהם ברשתות: קבוצת הפייסבוק | יוטיוב | טלפון: 077-9974460

השתלת עצם

פעמים רבות, לאחר עקירת השן, נוצר מצב שבו אין מספיק עצם לצורך ביצוע השתלת השיניים. במצבים אלו יש לבצע השתלת

קרא עוד »
ניקוי רעלים

מה הקשר בין ניקוי רעלים למניעת ניתוחי חניכיים? מטרת ניקוי הרעלים, לרוב, הינה להגיע למצב של ניקוי המעיים ולתפקוד טוב

קרא עוד »
ד"ר שרית אברהם משנה לכם את החיוך!

אודות ד"ר שרית

DMD, MSC, GP | מנהלת רפואית | מייסדת מרפאת דנטלי פרסונלי

בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר MSC במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים, מובילה את תחום רפואת השיניים השלמה בישראל. ד”ר אברהם חוקרת כל תיק רפואי בסבלנות, ביסודיות ובשיטתיות ורואה את רפואת השיניים כתחום רפואי מקצועי בלתי מתפשר שמוביל את בריאות הפה והגוף לאיזון שלם.

לקבוצה של אנשים שלא מפחדים לחייך!

תעודות מקצועיות

מטופלים ממליצים

רינה כהןרינה כהן ★★★★★ עשיתי טיפול שיניים יסודי במרפאה של דר' שרית אברהם. מה שנקרא שיקום הפה (כולל טיפולי חניכים ללא ניתוח,סתימות וכתרים וכמובן התייחסות משמעותית לאסטתיקה של השיניים.הייתי מרוצה מאוד מאוד מהטיפול היסודי והמקצועי,מהרגישות לצרכים שלי ומההתייחסות הסופית למראה. התוצאה מרשימה!!נדרשת השקעה כספית כמו כל טיפולי שיניים אבל ההשקעה הייתה שווה לחלוטין. ממליצה בחום!!!שרה מאירשרה מאיר ★★★★★ מרפאת שיניים כזו לא תפגשו!אני רוצה להודות באופן אישי לד״ר שרית אברהם ולצוות המסור והנדיר שלהשנותן פתרונות חכמים שלא קיימים בענף הרפואה בארץ שלנוהם בוחנים ומצלמים בכל זוית ועושים בדיקה מעמיקה לצורת הטיפול הנכונה כדי לחסוך פלישות מיותרות, כסף ואנרגיה ללקוחעברתי הרבה מאוד טיפולים עד שהגעתי אליכם וכולם טיפלו ללא סוףהעיקר לסתום ולקדוחופעם ראשונה אתם עושים את המיטב המדויק והחדשני בצורה כל כך אחראית ופורצת דרךאין מילים!!!! זכות גדולה לעבוד אתכםYa’akovaYa’akova ★★★★★ “AT JUST THE RIGHT TIME!”I accompanied a friend to her appointment at Dr. Sarit’s office and asked if it were possible to fix the small crack between my upper two front teeth. After gentle and careful investigation, Dr. Sarit told me that small crack was the least of my mouth problems. She showed me I had a roaring infection lining my entire right upper gum line as well as a dead tooth (the culprit?). Just days before, my previous dentist sent me home seeing none of this. I had gotten to Dr. Sarit AT JUST THE RIGHT TIME!Dr Sarit and Maya are highly skilled, courteous and professional. Their office uses the most up-to-date and holistic dental technology.As a new Olah, I feel blessed to have found Dr. Sarit’s office and highly recommend her for all of your dental needs.⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️Uri ShiranUri Shiran ★★★★★ אחרי שהתגלגלתי ממרפאה למרפאה, סוף סוף מצאתי את ה מקום שבאמת דואג לך ועושה הכל למען המטופל , צוות מקצועי, איכותי, אדיב ומתחשב.טיפול שיניים באיכות גבוהה , חדשני הייטקי ממש.הטיפול תמיד מתחיל בפגישה מקדימה עם ד"ר שרית שהיא אדם מיוחד בפני עצמו, שמסבירה בשקיפות מלאה על הטיפול, ונמשך בטיפול שנעשה בשלווה ומלווה בהסבר, הרוגע שהיא מצליחה להשרות על המטופל פשוט מדהים..!!כדאי גם לצפות בסרטונים של ד"ר שרית בדף הפייסבוק, מעניין ומלמד, ככה בעצם הגעתי למרפאה.מאחל לכל הצוות המדהים הזה הצלחה רבהNinaNina ★★★★★ היה לי כמה סיבוכים בשן שהובילו בסופו של דבר לטיפול שורש ולאורך כל הדרך דר שרית אברהם תמכה בי ונתנה לי מענה מקצועי גם אחרי שעות הפעילותשמחה שנתקלתי ברופאה מקסימה ומאוד אנושית כמוהה ובצוות שלהאבי קאבי ק ★★★★★ צהריים טובים.אתמול עברתי טיפול מיוחד ומורכב על הצד הטוב ביותר.יש לציין שלמרות ששבוע שעבר הוסבר לי בטלפון על כל תהליך הטיפול. ד"ר שני סמואלקיבלה אותי בחיוך ורוגע והסבירה שוב ובפרוט את כל המהלך מול הצילומים במחשב.הטיפול היה מקצועי מאד מאד מאד... , מדוייק ,עם הרבה סבלנות , רגישות בכל שלב ושלב.גם בסיום הטיפול הרגשתי דאגה והאיכפתיות שהכל יהיה על הצד הטוב היותר.תודה רבה.מעריך מאד , זה לא מובן מאליו.יהי רצון שתמיד תיהיו שליחים טובים.אורנה צמחאורנה צמח ★★★★★ מודה ליקום שבתזמון מדוייק הפגיש אותי עם ד"ר שרית אברהם ועם הצוות המקצועי הנפלא שהיא בוחרת להעסיק במרפאתה. (מזכירה נפלאה, אסיסטנטיות מעולות, שינניות ליגה לאומית, כירורגים למקרה הצורך, מומחי שרש כשצריך ).הגעתי ללא היכרות מוקדמת. מלאת חששות, האם יקשיבו לי, האם ירגישו אותי, האם יהיו סבלניים, האם יצליחו לרכוש את אמוני.....והכל קרה. ממש הכל. התחברתי. אני מקבלת מד"ר שרית הסברים, אפשרויות, ייעוץ סופר מקצועי ועבודה - מוקפדת יסודית ומקצועית.שווה להכיר⚘⚘⚘ממליצה⚘⚘⚘כי על שיניים ובריאות הפה לא מתפשרים⚘⚘⚘Shulamit MagnusShulamit Magnus ★★★★★ I came to Dr. Avraham after being told in my kupa's dental practice that a molar needed root canal (a procedure I'd never experienced and wish never to repeat). On the second of the drilling appointments for that, the dentist told me that the tooth was cracked, that nothing could be done but to extract it, to which I did not consent. Several other dentists told me, similarly, with a cracked tooth (which crack could have been caused by the drilling itself), there is only extraction and an implant. A friend told me that Dr. Avraham specializes in saving teeth others say can't be saved. Although she offered no guarantee she did say, and later, once I consented to try, confirmed, that there are cracks and there are cracks and that not all mean the tooth must be extracted. She also examined the gums and the rest of the tooth and felt the attempt to treat the tooth was warranted. We went ahead; her chosen root canal specialist did that, in Dr. Avraham's office, and Dr. Avraham handled the rest of getting the tooth prepared and fitted with temporary and then, a permanent crown. What others said, definitively, was not possible, I now have in my mouth. Dental work is not pleasant, putting it mildly, and people should take vigorous, ongoing care of their teeth and gums to prevent such. But if you have a significant problem, in particular, one that others say can't be treated except with extraction, despite the cost, if you can manage it, do see Dr. Avraham. She is highly skilled, as are her extraordinary dental staff; has the most advanced equipment; and is a dedicated professional .Tzipporah BraggTzipporah Bragg ★★★★★ I recommend Dr. Sarit. She is a up to date in her knowledge and her practices follow the most healthy dental standards. She is also kind and considerate to what is in the best interest to her patients. She is an example of a professional who truly wishes to serve, as she goes above and beyond the call of what is needed at the time.עופרה בנימיניעופרה בנימיני ★★★★★ הגעתי לד"ר שרית אברהם להתייעצות מהמפגש הראשון התרשמתי שהגישה של ד"ר שרית הוליסטית וייחודית.ד"ר שרית התאימה לי תכנית לשיקום הפה. זכיתי לטיפול מסור ומקצועי מאוד מלווה במתן הסברים מפורטים לאורך כל שלבי הטיפול ובסבלנות רבה.אני שבעת רצון מתוצאות הטיפול מחייכת בשמחה ובעיקר אוכלת בהנאה. ברצוני להביע את את תודתי והערכתי לד"ר שרית ולצוות המרפאה. הקשר עם ד"ר שרית ימשך לצורך בדיקות תקופתיות לשמירה על בריאות הפה. לכל מי שמעוניין בטיפול שיניים מסור ואחראי אני ממליצה בחום על ד"ר שרית אברהם וצוות המרפאה. עופרה בנימיני.Ophrah ListokinOphrah Listokin ★★★★★ Dr. Sarit is a dentist who cares about her patients. She takes the time to listen and explain what she will do. She is open to suggestions and questions. She is also up to date on new developments and techniques.I am very pleased with her work and highly recommend her.Maud TaylorMaud Taylor ★★★★★ This is the best dentist I have ever been to! Dr Sarit Avraham does long-term wholistic natural dentistry. She corrected all the mistakes done in my past. She also listens patiently to your dental history and uses the safest and latest technologies in a comfortable setting. She works with the best specialists and with them , she undertakes to solve problems that other dentists with a narrower outlook tend to ignore, with efficiency and precision.NaomiNaomi ★★★★★ Excellent, professional and top quality work from Dr Sarit and her staff. Sarit took the time to make me feel comfortable and at ease while being sensitive and gentle. Her intricate and delicate skills allowed for minimal pain and comfort.I highly recommend Dr Sarit!!js_loader

מהתקשורת

כתבה שפורסמה על ד"ר שרית אברהם בכיכר השבת

תחומי טיפול נוספים:

בוא נחזיר לכם את החיוך :)
Google ג גוגל
4.5
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
שלח לנו את השאלה שלך ונחזור אליך בהקדם!

השירות ניתן ללא עלות וללא מטרות רווח (מענה יינתן תוך 1-7 ימים)

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​
דילוג לתוכן