לוגו של דר' שרית אברהם - דנטלי פרסונלי
חיפוש
Close this search box.

טיפול חניכיים: מה זה ובאילו מקרים צריך לבצע אותו?

טיפול חניכיים

בעיות חניכיים עלולות להתפתח ללא תסמינים, עד שהן מחמירות, אז מגיעים הדימומים, הרגישות והדלקות וללא טיפול, גם אובדן השיניים. איך מזהים בעיות חניכיים ואילו טיפולים מציע כיום תחום הפריודונטיה? כל המידע בהמשך!

דימומים בחניכיים, נפיחות, רגישות, כאבי שיניים וריח רע מהפה? ייתכן שיש לכם דלקת בחניכיים, אולי כבר במצב מתקדם, מאחר שמחלות חניכיים מתפתחות פעמים רבות בצורה בלתי מורגשת.

הסיבה המרכזית לבעיות החניכיים למיניהן היא הפלאק, רובד שמקורו בשיירי מזון, המצטבר על ובין השיניים ועם הזמן מתפתחות בו אוכלוסיות חיידקים המביאות לעששת ולדלקת. הסטטיסטיקה אומרת ששלושה מכל ארבעה אנשים, יפתחו בחייהם מחלת חניכיים. אצל חלקם, היא עלולה להחמיר, להפוך למחלה כרונית ולגרום לנזקים קשים לפה.

 

איך מתפתחות בעיות חניכיים?

בעיות חניכיים מתפתחות בהדרגה. חיידקים הניזונים משיירי המזון שבפה מצטברים בשכבת הפלאק ומפרישים רעלנים החודרים לשיניים ולכיסי החניכיים. בהמשך תיווצר בחניכיים דלקת, שהיא תגובה חיסונית להופעת חיידקים. הדלקת תתבטא בנפיחות, כאבים, דימומים ואפילו מוגלה, כל אלה יביאו לאובדן חניכיים ויערערו את אחיזת השיניים בעצם הלסת, מה שיכול להוביל, ללא טיפול, לנשירת שיניים.

חוסר המודעות להן והעובדה שמחלות החניכיים אינן גורמות לכאב בתחילת דרכן, יביאו פעמים רבות להזנחה ולהידרדרות במצב, עד שייווצרו נסיגת חניכיים או מחלת חניכיים כרונית.

 

גורמי סיכון לבעיות חניכיים

הופעה של דלקת חניכיים נפוצה יותר ככל שמתבגרים, אך יש לה גם גורמי סיכון נוספים כמו עישון, לחץ נפשי, תזונה לקויה, בעיות במערכת העיכול ואפילו הריון, לצד הרגלי הזנחה וקושי לשמור על היגיינת פה.

מחלות כמו סוכרת, מגבירות גם הן את שכיחות הופעת דלקות חניכיים וכן שימוש בתרופות מסוימות, בהן תרופות להורדת לחץ דם, המביאות להרחבת כלי הדם ובכך מגבירות סיכון לדלקת.

בילדים, דלקת חניכיים היא התופעה נדירה יחסית, אך יכולה להעיד על מחלות כרוניות, כמו בעיה בתפקוד כדוריות הדם הלבנות ולכן חשוב להגיע לבירור במרפאה בהקדם.

YouTube player

מחלת חניכיים כרונית: פריודונטיטיס

כשבעיית חניכיים אינה מטופלת, הפלאק שעל גבי השיניים וברווחים שביניהן לבין החניכיים מסתייד והופך לאבנית, שהוא חומר קשה יותר להסרה.

במקביל, נוצרים כיסי עומק בחניכיים, אשר הולכים וגדלים ומביאים בין השאר לנסיגות חניכיים. בהמשך נוצרת פגיעה נרחבת ברקמת העצם שסביב שורש השן, שעלולה להביא להתרופפות השיניים ולנשירתן.

אבל לדלקת חניכיים שאינה מטופלת, יש לדעת, עלולות להיות גם השלכות רפואיות אחרות וחמורות יותר, הנובעות מהתפשטות הזיהום בגוף, כמו הסתיידות כלי דם, מחלות לב, שבץ מוחי, דלקות ריאה והחמרה במצבי סוכרת.

דלקת שהפכה למחלה כרונית בחניכיים, נקראת פריודונטיטיס. במצב כזה, קיים הרס נרחב של עצמות הלסת התומכות בשיניים. בבדיקת חלל הפה, יתגלו במצב כזה מרווחים גדולים בין השיניים לחניכיים ואף נסיגות חניכיים, החושפות את שורשי השיניים.

למרות מגוון טיפולי החניכיים המתקדמים הקיימים כיום, מחלת חניכיים יכולה להיות מצב בלתי הפיך, המחייב מעקב קפדני, כדי לשמר את השיניים הטבעיות ומראה פה כולו. כדי שלא להגיע למצב כרוני, כדאי להגיע למרפאת השיניים בהקדם ולא לחכות להידרדרות שתצריך טיפולים כואבים, מורכבים ויקרים.

 

מתי צריך לגשת לטיפול חניכיים? 

כאשר ניתן לזהות אפילו תסמין אחד המעיד על בעיית חניכיים, אם זה דימום בזמן צחצוח שיניים, הופעת ריח רע מהפה, אדמומיות ונפיחות בחניכיים וכמובן שיניים מתנדנדות בשל אובדן עצם לסת ורקמת חניכיים, מומלץ להגיע בהקדם לרופא פריודונט, לביצוע בדיקה ואבחון מעמיק של המצב ולהתאמת מהלך הטיפול המתאים והנכון לשיקום הפה.

במהלך האבחון יבצע פריודונט צילום סטטוס של חלל הפה, שיבחן כל שן בנפרד מכמה זוויות, להערכת כמות האבנית שהצטברה עליה, מידת ההרס בשן ומצב השורש.

במקביל, יתשאל הרופא את המטופל על מצבו הרפואי הכללי, כדי לעמוד על הגורמים שהביאו לדלקת החניכיים.

לאחר בחינת המצב, יגבש רופא תוכנית טיפול אישית למטופל לשיקום החניכיים, שלעתים תערב אבחנה וטיפול אצל מומחים נוספים, כמו רופא אף אוזן וגרון, מומחה לטיפול שורש או אורתודנט (רופא העוסק ביישור שיניים, במקרים שמבנה השיניים מקשה על ניקוי הפה).

 

טיפולי חניכיים לשיקום הפה

טיפולי החניכיים המוצעים כיום במרפאות הפריודונטיה רבים ומגוונים, חלקם הליכים כירורגיים, כך שניתן להתאים את הטיפול לצרכיו ולמצבו של כל מטופל.

אם זה אפשרי, עדיף לנסות תחילה ללכת על טיפול חניכיים משקם, ללא ניתוח. בבדיקה מחודשת כמה שבועות אחר כך, ניתן יהיה לקבל ביחד עם הרופא החלטה מושכלת, האם יש צורך גם בניתוח, כדי להגיע להחלמה מלאה.

להלן הטיפולים הקיימים לשיקום חניכיים:

טיפול שיננית 

טיפול השגרה ההכרחי למיגור העששת, האבנית ומחלות החניכיים ונחשב יעיל בטיפול בדלקות חניכיים קלות. אורכו עד 20 דקות ומומלץ לבצע אותו פעמיים בשנה.

 

ניקוי עמוק והקצעת שורשים

טיפול חניכיים מתקדם, המתבצע רק על ידי פריודונט מוסמך. טיפול כזה מתאים לדלקת מפושטת, שכבר יצרה כיסים בחניכיים בהם מצטברים חיידקים.

הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית ובמהלכו מנקה הרופא את כיסי העומק מהאבנית ומרקמת החניכיים המודלקת, מנקה את שורשי השיניים ומקציע אותם, למניעת חריצים שבהם עלולים להצטבר חיידקים. בסיום הטיפול, מתבקש המטופל ליטול אנטיביוטיקה למשך כמה ימים, למניעת חזרת הזיהום.

 

ניתוח לניקוי עמוק

הליך כירורגי, שנועד  לטפל בדלקות חניכיים, כאשר הניקוי השמרני אינו מספיק. ההליך נערך בהרדמה מקומית ובמהלכו מורמים החניכיים, כדי לנקות את אזור השורשים בצורה יסודית.

לאחר הניקוי, מחדירים למשטח השורש חומר בשם אמדוגיין – EMD – enamel matrix derivate/, כדי לקדם התחדשות של רקמות החניכיים והעצם סביבו ואז נתפר הפתח באמצעות מיקרוסקופ, למניעת הצטברות פלאק מחודשת לאחר הניתוח.

תהליך ההתחדשות של הרקמות מתחיל מיד לאחר הפעולה הכירורגית ויכול להימשך לעתים יותר משנה. לאורך השבועיים שלאחר ההליך, המטופל מתבקש לצחצח את האזור במברשת שיניים רכה מיוחדת, הניתנת לו ביום הניתוח.

 

השתלת עצם 

הליך ניתוחי גם הוא, המיועד למקרים שבהם עצם הלסת מדולדלת וחסרה. מדובר בהשתלת עצם לאזור, הנלקחת מהמטופל עצמו או תורם. סביב האזור המושתל, נמרח ג’ל המעודד התחדשות של רקמת העצם והחניכיים.

 

השתלת רקמת חניכיים 

הליך כירורגי נוסף, המתבצע כאשר קיימת נסיגת חניכיים חמורה, המביאה לחשיפת שורש השן. להשתלת רקמת החניכיים, משתמשים ברקמה הנלקחת מפיו של המטופל.

 

החלפת כתרים או שתלים 

נדרשת לעיתים גם כן, כחלק מהטיפול בבעיות חניכיים שנגרמו על ידי כתרים או שתלים שלא תוחזקו כראוי.

 

איך ניתן למנוע בעיות חניכיים? 

למרות שהן כאמור מאוד נפוצות, בעיות חניכיים אינן גזרת גורל. ניתן למנוע את הופעתן ולשמור על חניכיים בריאות, באמצעים פשוטים, כמו הקפדה על צחצוח שיניים נכון פעמיים ביום, במקביל לשימוש בחוט או קיסמים דנטליים לניקוי השיניים אחרי כל אכילה. במקביל, ניתן להיעזר בתכשירי שטיפת פה המכילים פלואוריד, למניעת עששת.

מומלץ מאוד, ולא רק עבור החניכיים, להפסיק הרגלי עישון ושתיית אלכוהול מוגברת, ולבדוק האם מי מהתרופות הקבועות שנוטלים, עלולה לסכן במחלות חניכיים.

בנוסף, חשוב כאמור להקפיד על ביקור, אחת לחצי שנה, אצל רופא שיניים לביקורת כללית ואצל השיננית, להסרת אבנית ורובד החיידקים, לפני שיתפתחו דלקות והמצב יידרדר.

לטיפולי חניכיים בירושלים והסביבה התקשרו עוד היום לקביעת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות 02-3819945  | ד”ר שרית אברהם

חזרה לחלק מסוים במאמר
דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

ד"ר שרית אברהם בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים. ד"ר אברהם מייצגת את הדור החדש של רופאי השיניים ומשלבת בין טיפול איכותי ומקצועי בד בבד עם גישה הרואה את המטופל כמכלול.
ד"ר אברהם מבצעת סקירה מעמיקה אודות מצבו הרפואי של המטופל על מנת לאתר את גורמי השורש שהביאו את המטופל למרפאתה, המצריכים לעיתים מעורבות של גורמי טיפול נוספים כדוגמת רופא אף אוזן גרון או אורטודנט.
ד"ר אברהם מתעדכנת כל העת בפרקטיקות הטיפול החדשניות ביותר במסגרת חברותה ב- SPEAR EDUCATION CAMPUS ומחזיקה את הציוד המתקדם ביותר כגון סורק אינטראוראלי ומדפסת תלת מימד המאפשרים לקצר את משך הטיפול ולתת מענה מדויק למטופל.

ד"ר שרית אברהם ברשתות: קבוצת הפייסבוק | יוטיוב | טלפון: 077-9974460

ד"ר שרית אברהם משנה לכם את החיוך!

אודות ד"ר שרית

DMD, MSC, GP | מנהלת רפואית | מייסדת מרפאת דנטלי פרסונלי

בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר MSC במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים, מובילה את תחום רפואת השיניים השלמה בישראל. ד”ר אברהם חוקרת כל תיק רפואי בסבלנות, ביסודיות ובשיטתיות ורואה את רפואת השיניים כתחום רפואי מקצועי בלתי מתפשר שמוביל את בריאות הפה והגוף לאיזון שלם.

לקבוצה של אנשים שלא מפחדים לחייך!

תעודות מקצועיות

מטופלים ממליצים

רינה כהןרינה כהן ★★★★★ עשיתי טיפול שיניים יסודי במרפאה של דר' שרית אברהם. מה שנקרא שיקום הפה (כולל טיפולי חניכים ללא ניתוח,סתימות וכתרים וכמובן התייחסות משמעותית לאסטתיקה של השיניים.הייתי מרוצה מאוד מאוד מהטיפול היסודי והמקצועי,מהרגישות לצרכים שלי ומההתייחסות הסופית למראה. התוצאה מרשימה!!נדרשת השקעה כספית כמו כל טיפולי שיניים אבל ההשקעה הייתה שווה לחלוטין. ממליצה בחום!!!שרה מאירשרה מאיר ★★★★★ מרפאת שיניים כזו לא תפגשו!אני רוצה להודות באופן אישי לד״ר שרית אברהם ולצוות המסור והנדיר שלהשנותן פתרונות חכמים שלא קיימים בענף הרפואה בארץ שלנוהם בוחנים ומצלמים בכל זוית ועושים בדיקה מעמיקה לצורת הטיפול הנכונה כדי לחסוך פלישות מיותרות, כסף ואנרגיה ללקוחעברתי הרבה מאוד טיפולים עד שהגעתי אליכם וכולם טיפלו ללא סוףהעיקר לסתום ולקדוחופעם ראשונה אתם עושים את המיטב המדויק והחדשני בצורה כל כך אחראית ופורצת דרךאין מילים!!!! זכות גדולה לעבוד אתכםYa’akovaYa’akova ★★★★★ “AT JUST THE RIGHT TIME!”I accompanied a friend to her appointment at Dr. Sarit’s office and asked if it were possible to fix the small crack between my upper two front teeth. After gentle and careful investigation, Dr. Sarit told me that small crack was the least of my mouth problems. She showed me I had a roaring infection lining my entire right upper gum line as well as a dead tooth (the culprit?). Just days before, my previous dentist sent me home seeing none of this. I had gotten to Dr. Sarit AT JUST THE RIGHT TIME!Dr Sarit and Maya are highly skilled, courteous and professional. Their office uses the most up-to-date and holistic dental technology.As a new Olah, I feel blessed to have found Dr. Sarit’s office and highly recommend her for all of your dental needs.⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️ ⭐️Uri ShiranUri Shiran ★★★★★ אחרי שהתגלגלתי ממרפאה למרפאה, סוף סוף מצאתי את ה מקום שבאמת דואג לך ועושה הכל למען המטופל , צוות מקצועי, איכותי, אדיב ומתחשב.טיפול שיניים באיכות גבוהה , חדשני הייטקי ממש.הטיפול תמיד מתחיל בפגישה מקדימה עם ד"ר שרית שהיא אדם מיוחד בפני עצמו, שמסבירה בשקיפות מלאה על הטיפול, ונמשך בטיפול שנעשה בשלווה ומלווה בהסבר, הרוגע שהיא מצליחה להשרות על המטופל פשוט מדהים..!!כדאי גם לצפות בסרטונים של ד"ר שרית בדף הפייסבוק, מעניין ומלמד, ככה בעצם הגעתי למרפאה.מאחל לכל הצוות המדהים הזה הצלחה רבהNinaNina ★★★★★ היה לי כמה סיבוכים בשן שהובילו בסופו של דבר לטיפול שורש ולאורך כל הדרך דר שרית אברהם תמכה בי ונתנה לי מענה מקצועי גם אחרי שעות הפעילותשמחה שנתקלתי ברופאה מקסימה ומאוד אנושית כמוהה ובצוות שלהאבי קאבי ק ★★★★★ צהריים טובים.אתמול עברתי טיפול מיוחד ומורכב על הצד הטוב ביותר.יש לציין שלמרות ששבוע שעבר הוסבר לי בטלפון על כל תהליך הטיפול. ד"ר שני סמואלקיבלה אותי בחיוך ורוגע והסבירה שוב ובפרוט את כל המהלך מול הצילומים במחשב.הטיפול היה מקצועי מאד מאד מאד... , מדוייק ,עם הרבה סבלנות , רגישות בכל שלב ושלב.גם בסיום הטיפול הרגשתי דאגה והאיכפתיות שהכל יהיה על הצד הטוב היותר.תודה רבה.מעריך מאד , זה לא מובן מאליו.יהי רצון שתמיד תיהיו שליחים טובים.אורנה צמחאורנה צמח ★★★★★ מודה ליקום שבתזמון מדוייק הפגיש אותי עם ד"ר שרית אברהם ועם הצוות המקצועי הנפלא שהיא בוחרת להעסיק במרפאתה. (מזכירה נפלאה, אסיסטנטיות מעולות, שינניות ליגה לאומית, כירורגים למקרה הצורך, מומחי שרש כשצריך ).הגעתי ללא היכרות מוקדמת. מלאת חששות, האם יקשיבו לי, האם ירגישו אותי, האם יהיו סבלניים, האם יצליחו לרכוש את אמוני.....והכל קרה. ממש הכל. התחברתי. אני מקבלת מד"ר שרית הסברים, אפשרויות, ייעוץ סופר מקצועי ועבודה - מוקפדת יסודית ומקצועית.שווה להכיר⚘⚘⚘ממליצה⚘⚘⚘כי על שיניים ובריאות הפה לא מתפשרים⚘⚘⚘Shulamit MagnusShulamit Magnus ★★★★★ I came to Dr. Avraham after being told in my kupa's dental practice that a molar needed root canal (a procedure I'd never experienced and wish never to repeat). On the second of the drilling appointments for that, the dentist told me that the tooth was cracked, that nothing could be done but to extract it, to which I did not consent. Several other dentists told me, similarly, with a cracked tooth (which crack could have been caused by the drilling itself), there is only extraction and an implant. A friend told me that Dr. Avraham specializes in saving teeth others say can't be saved. Although she offered no guarantee she did say, and later, once I consented to try, confirmed, that there are cracks and there are cracks and that not all mean the tooth must be extracted. She also examined the gums and the rest of the tooth and felt the attempt to treat the tooth was warranted. We went ahead; her chosen root canal specialist did that, in Dr. Avraham's office, and Dr. Avraham handled the rest of getting the tooth prepared and fitted with temporary and then, a permanent crown. What others said, definitively, was not possible, I now have in my mouth. Dental work is not pleasant, putting it mildly, and people should take vigorous, ongoing care of their teeth and gums to prevent such. But if you have a significant problem, in particular, one that others say can't be treated except with extraction, despite the cost, if you can manage it, do see Dr. Avraham. She is highly skilled, as are her extraordinary dental staff; has the most advanced equipment; and is a dedicated professional .Tzipporah BraggTzipporah Bragg ★★★★★ I recommend Dr. Sarit. She is a up to date in her knowledge and her practices follow the most healthy dental standards. She is also kind and considerate to what is in the best interest to her patients. She is an example of a professional who truly wishes to serve, as she goes above and beyond the call of what is needed at the time.עופרה בנימיניעופרה בנימיני ★★★★★ הגעתי לד"ר שרית אברהם להתייעצות מהמפגש הראשון התרשמתי שהגישה של ד"ר שרית הוליסטית וייחודית.ד"ר שרית התאימה לי תכנית לשיקום הפה. זכיתי לטיפול מסור ומקצועי מאוד מלווה במתן הסברים מפורטים לאורך כל שלבי הטיפול ובסבלנות רבה.אני שבעת רצון מתוצאות הטיפול מחייכת בשמחה ובעיקר אוכלת בהנאה. ברצוני להביע את את תודתי והערכתי לד"ר שרית ולצוות המרפאה. הקשר עם ד"ר שרית ימשך לצורך בדיקות תקופתיות לשמירה על בריאות הפה. לכל מי שמעוניין בטיפול שיניים מסור ואחראי אני ממליצה בחום על ד"ר שרית אברהם וצוות המרפאה. עופרה בנימיני.Ophrah ListokinOphrah Listokin ★★★★★ Dr. Sarit is a dentist who cares about her patients. She takes the time to listen and explain what she will do. She is open to suggestions and questions. She is also up to date on new developments and techniques.I am very pleased with her work and highly recommend her.Maud TaylorMaud Taylor ★★★★★ This is the best dentist I have ever been to! Dr Sarit Avraham does long-term wholistic natural dentistry. She corrected all the mistakes done in my past. She also listens patiently to your dental history and uses the safest and latest technologies in a comfortable setting. She works with the best specialists and with them , she undertakes to solve problems that other dentists with a narrower outlook tend to ignore, with efficiency and precision.NaomiNaomi ★★★★★ Excellent, professional and top quality work from Dr Sarit and her staff. Sarit took the time to make me feel comfortable and at ease while being sensitive and gentle. Her intricate and delicate skills allowed for minimal pain and comfort.I highly recommend Dr Sarit!!js_loader

מהתקשורת

כתבה שפורסמה על ד"ר שרית אברהם בכיכר השבת

תחומי טיפול נוספים:

בוא נחזיר לכם את החיוך :)
Google ג גוגל
4.5
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
שלח לנו את השאלה שלך ונחזור אליך בהקדם!

השירות ניתן ללא עלות וללא מטרות רווח (מענה יינתן תוך 1-7 ימים)

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​
דילוג לתוכן