לוגו של דר' שרית אברהם - דנטלי פרסונלי
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מניעת מחלות החורף זה בידיים שלך!

Picture of דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

רופאת שיניים עם ניסיון רב בשיטות מתקדמות ואפקטיביות, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים.

תוכן עניינים

הידעת? מחלות החורף ניתנות לטיפול ומניעה. זה בידיים שלך!

חשבתם שהוירוסים או החיידקים הם שגורמים למחלות החורף?

בכתבה זו אתם הולכים לגלות הרבה מאוד דברים חשובים שלא ידעתם ובסוף אתם הולכים לגלות אמת מפתיעה במיוחד, אז אל תפספסו- קראו בעיון עד הסוף.

הרבה אנשים חושבים בטעות שהמחלות נגרמות ע”י החיידקים עצמם. אנשים כבר מדברים על סטרפ ושפעת כאלו שהם החברים המוכרים שלהם מהחורף. אבל האם ידעתם שהסטרפ, כמו חיידקים ווירוסים רבים אחרים, נמצא אצלנו בגוף כל השנה? אז למה במהלך עונות אחרות של השנה אנחנו לא סובלים מדלקת של האף, האוזן או הגרון כמו במהלך עונת החורף?

בואו ננסה להבין את זה.

בימים של שינויי טמפרטורה בין קור לחום וכן בימים שהם מאוד קרים, לכולנו יש נטייה לצבור ליחה, זה דבר טבעי. אחת הדרכים של הליחה להתנקות מן הגוף היא דרך האף והגרון שלנו ואז מתחילה להיות נזלת והתופעה הלא נעימה של ליחה העולה במעלה הגרון.

השלב הראשוני של הבעיה מתחיל כאשר האף מתחיל להיות אפילו מעט סתום.

כמו כל צינור שמוליך נוזלים, גם האף שלנו עלול להיסתם ואז הליחה לא מצליחה להתנקות מן הגוף. הרבה אנשים טועים לחשוב שמחלות האף, אוזן והגרון נגרמות בתחילה ע”י חיידקים. אבל כאן אתם חייבים ממש להבין משהו ממש חשוב. החיידקים הם לא הגורם הראשוני למחלה, אלא הם מגיעים לשם ומתחילים לייצר מחלות רק אם יש להם על מה לצמוח. אם יש ליחה בתוך האף, שלא הצליחה להתנקות החוצה, הליחה הזו יכולה להוות קרקע לצמיחת החיידקים ואז מתחילה להיווצר מחלה. אם האף נקי, אין סיבה שהחיידקים יצליחו לגרום למחלות. הדבר הזה נכון גם לגבי הגרון, האוזניים, הפה ובעצם כל הגוף שלנו.

לכן, ברגע שהגוף שלנו נקי, החיידקים לא מצליחים התרבות ולא יכולים לגרום לנו למחלות.

אז בואו נכיר ארבע דרכים חשובות ופשוטות ליישום, שניתן בעזרתן לנקות את החיידקים ביעילות ולטפל באופן טבעי במחלות החורף:

1. את הדבר הראשון כולנו מכירים אבל לא מספיק אנשים יודעים להעריך את החשיבות של זה- אני מדברת על – גרגור במי מלח – פעולה זו היא תרופה עתיקה וחזקה מאוד ביעילותה לחיטוי וטיפול בדלקת גרון. אז בואו נכיר אותה מקרוב. למלח יש תכונה אנטיבקטריאלית, כך שלפעולת הגרגור עם מי המלח יש אפקט כפול- מצד אחד נעשית פעולה מכנית של הגרגרים בתוך המים שמנקים את הגרון, ממש בדומה לפילינג, ומפרידים בין רקמות הגרון לליחה שעלולה להידבק אליהן. דבר נוסף הוא שהגרגרים עצמם הם קוטלי חיידקים, לכן זוהי פעולה מצוינת לטיפול ומניעה של מחלות החורף. אז זו לא סתם עוד תרופת סבתא זה ממש טיפול חשוב ויעיל אז אל תפספסו אותו.

2. טיפה אחת של שמן אתרי על גבי הלשון. מעבר לכך, שלשמנים האתרים יש אפקט אנטיביוטי מאוד חזק והם טובים לטיפול המקומי בגרון, הם גם בעלי תכונה של ריחוף, ברגע ששמים טיפה אחת של שמן אתרי הוא מתנדף ומתפזר לכל הסביבה כך שטיפה אחת על גבי הלשון יכולה לטפל גם בגרון אבל שימו לב, זה יטפל גם באוזניים ובאף. אילו שמנים אתרים מומלצים במצב זה: קינמון, מנטה, ציפורן או לבנדר. ציפורן, באופן מיוחד היא בעלת אפקט משכך כאבים, כך שאם יש לכם כאב גרון- מומלץ מאוד להשתמש בציפורן. לפני שאתם משתמשים בשמן אתרי על גבי הלשון שימו לב שכתוב על גבי הבקבוק בגדול- שמדובר בשמן אתרי שהוא 100% טהור , אחרת יש להימנע מנטילתו באופן פנימי.
3. ועכשיו שימו לב לדבר השלישי והממש חשוב- שטיפות של האף והסינוס. דיברנו על כך שלכולנו יש נטייה לצבור ליחה בחורף, זה דבר טבעי. אחת הדרכים של הליחה להתנקות מן הגוף היא דרך האף שלנו, ואז מתחילה להיות נזלת. למרות מה שחושבים, כשיש נזלת זה דווקא טוב, כי זה אומר שהגוף שלנו מתנקה כמו שצריך. הבעיה מתחילה כאשר ישנה חסימה במערת האף והצטברות של נוזלים וליחה ואז מתחילים להצטבר חיידקים ולגרום לבעיות, לגודש באף, דלקת של הסינוסים, דלקת גרון ואוזניים, עלייה במחלות ונסיגה בקו החניכיים ועוד הרבה תופעות של החורף.
אם אתם רוצים להימנע מהבעיות הללו יש כל מני דרכים לנקות את האף, אחת מהן היא שימוש בכלי כמו נטי פוט. אם אתם לא מכירים אותו אז זה ממש חובה להכיר את הכלי הנהדר הזה. הנטי פוט הוא כלי מהרפואה ההודית המסורתית, שצורתו מאפשרת לנקות את האף בצורה יעילה. שמים בתוכו מי מלח ומנקים בעזרתו את האף. כמו שאמרנו, למי המלח יש אפקט כפול בניקוי הליחה וחיטוי החיידקים מהאף.
4. ועכשיו נתייחס למשהו שרבים לא מכירים אותו וחשוב מאוד שתדעו.

יכול להיות ששמתם לב לזה ואולי לא ידעתם אם זה קשור או לא, אבל תדעו לכם שאתם לא היחידים. לרוב האנשים יש יותר נטייה לפתח בעיות של הפה בגלל מחלות החורף.

הרפס בשפה, אף גדוש, נוזלים באוזניים, דלקות של הגרון והסינוסים, בעיות נשימה, כל אלו יכולים להוביל לעלייה משמעותית בבעיות הפה, השיניים ואף לדלקת חניכיים.

אז אם אתם סובלים מבעיות בלתי פוסקות בשיניים ואתם מתחילים להבחין שבאמת במהלך החורף יש לכם נטייה לפתח יותר בעיות של הפה. אז בהחלט חיוני וחשוב שתנקטו בדרכי המניעה שמניתי לעיל.

רגע לפני שנסכם את כל המידע החשוב הזה, יש עוד משהו אחד שחשוב שנדבר עליו:

מאחר ועכשיו כבר ברור לכולנו שהגורם הראשוני למחלות הוא לא בהכרח החיידקים עצמם אלא מצב שבו יש לחיידקים על מה לצמוח , כמו המצב של הצטברות ליחה בתוך האף וצמיחה של חיידקים על גבי הליחה.

באופן דומה, כאשר יש הרבה אבנית על השיניים אז החיידקים יכולים להתרבות על גבי האבנית ולגרום למחלות. כאשר יש הרבה חיידקים על גבי האבנית שבתוך הפה הם יכולים במהלך החורף להתרבות באופן כ”כ משמעותי שהם כבר יכולים להתחיל לעבור מן הפה והחניכיים אל הגרון, האף והאוזניים.

אז אחת מהדרכים הכי חשובות לטיפול ומניעה של בעיות החורף היא הקפדה על ניקוי של השיניים והחניכיים. אחד הסימנים המובהקים לכך שהפה נקי הוא אם יש דימום בעת צחצוח או ניקוי עם חוט דנטלי. אם יש לכם דימום- ככל הנראה יש שם אבנית, מה שאומר שיש שם חיידקים שמסתתרים ועלולים לגרום לכם לבעיות נוספות, במיוחד במהלך החורף.

לכן, הגעה מסודרת אל השיננית במהלך חודשי החורף היא חיונית אף יותר מכל זמן אחר של השנה.
לסיכום, היום דיברנו על 3 דרכים למנוע את מחלות החורף, אצלכם בבית ועל טיפול מרפאתי אחד, הניקוי אצל השיננית, שיכול להקל עליכם באופן משמעותי מאוד במהלך תקופת החורף.

חזרה לחלק מסוים במאמר
Picture of דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

ד"ר שרית אברהם בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים. ד"ר אברהם מייצגת את הדור החדש של רופאי השיניים ומשלבת בין טיפול איכותי ומקצועי בד בבד עם גישה הרואה את המטופל כמכלול.
ד"ר אברהם מבצעת סקירה מעמיקה אודות מצבו הרפואי של המטופל על מנת לאתר את גורמי השורש שהביאו את המטופל למרפאתה, המצריכים לעיתים מעורבות של גורמי טיפול נוספים כדוגמת רופא אף אוזן גרון או אורטודנט.
ד"ר אברהם מתעדכנת כל העת בפרקטיקות הטיפול החדשניות ביותר במסגרת חברותה ב- SPEAR EDUCATION CAMPUS ומחזיקה את הציוד המתקדם ביותר כגון סורק אינטראוראלי ומדפסת תלת מימד המאפשרים לקצר את משך הטיפול ולתת מענה מדויק למטופל.

ד"ר שרית אברהם ברשתות: קבוצת הפייסבוק | יוטיוב | טלפון: 077-9974460

טיפול שורש והדרך הנכונה לטיפול בכאב
טיפול שורש

טיפול שורש במקרים רבים נחוץ לשימור השיניים שלנו בשלבים שונים בחיינו. שימור השיניים הוא דבר חשוב לבריאות הפה, לאסתטיקה ולאיכות

קרא עוד »
הרמת סינוס

כאב שיניים יכול להיות תסמין ראשון לתחילתה של הידרדרות, שעלולה להסתיים באובדן שיניים ובצורך בשיקום הפה באמצעות שתלים דנטליים. כאשר עצם

קרא עוד »
Google ג גוגל
4.5
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
שלח לנו את השאלה שלך ונחזור אליך בהקדם!

השירות ניתן ללא עלות וללא מטרות רווח (מענה יינתן תוך 1-7 ימים)

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​
דילוג לתוכן