לוגו של דר' שרית אברהם - דנטלי פרסונלי
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כתר בשיניים

כתר בשיניים
Picture of דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

רופאת שיניים עם ניסיון רב בשיטות מתקדמות ואפקטיביות, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים.

תוכן עניינים

כתר בשיניים מהווה מענה ייעודי עבור שיניים שנפגמו כתוצאה ממחלת העששת, שבר ומסיבות נוספות. במאמר הבא נדון בסוגי הכתרים הקיימים בשוק, בקהל היעד הרלוונטי ובהתנהלות הנכונה טרם הטיפול ולאחריו. כתר בשן: המדריך המקיף לטיפולי כתר בשיניים – כל מה שחשוב לכם לדעת.

 

טיפול כתר בשיניים – מידע על הטיפול

כתר בשיניים הינו טיפול לשחזור השן המתבצע לרוב בשיניים שניזוקו כתוצאה מריקבון של השן או נחבלה. ביצוע של כתר בשן נפוץ בעיקר לאחר טיפול שורש שבו מוסרים חלקים כותרת השן במטרה לנקות את תעלות השורש ואת מוקדי העששת הנוספים.

הכתר מהווה תחליף לכותרת השן המקורית והוא מתבצע בהתאמה אישית מלאה למבנה חלל הפה של המטופל ולשיניים הסמוכות לשן הקבועה. טיפול זה נחשב לטיפול פשוט באופן יחסי אולם ייתכן צורך במספר מפגשים על מנת לבצע התאמה מושלמת של כתר לשן ולכלל חלל הפה.

בשנים עברו היו מייצרים כתרים ממתכת בלבד אולם כיום, שיטת הייצור של כתרים לשיניים משלבת 2 סוגי חומרים: מתכת לשכבה פנימית בעלת תכונה של חוזק ועמידות וחרסינה לשכבה החיצונית המדמה את מרקם השן המקורית.

למטרות אסתטיקה ניתן להשתמש בכתר המיוצר מחומר קרמי בלבד שאינו משלב מתכת, כך נוצר דגם דומה במיוחד של כותרת השן המקורית הן במרקם והן בצבע.

 

תהליך הטיפול

תהליך ביצוע של התקנת כתר על השן נחשב להליך פשוט יחסית המתבצע לרוב לאחר טיפול שורש מורכב יורת בו מוסרים מהשן חלקי כותרת. השלב הראשון בטיפול התקנת כתר בשיניים הינו יצירה והתאמה של שן משוחזרת. פעולה זו כוללת עיבוד, השחזה וכן שיוף של הכתר זאת במטרה שכשהכתר יותקן הוא לא יהיה רחב או גבוה יותר מהשיניים הסמוכות אליו אלא ישתלב בצורה טבעית במערך השיניים בחלל הפה.

לאחר פעולה זו יש להדביק את השן המשוחזרת ולבצע מספר התאמות נוספות על מנת להשיג תוצאות מעולות לטווח הארוך.

YouTube player

סוג ההרדמה בטיפולי כתר

טיפול בכתרים אינו נחשב לפעולה מכאיבה. בדרך כלל ניתן יהיה להסתפק במריחת חומר אלחוש בצורה מקומית. בעלי דנטלפוביה החוששים בכל אופן מפעולת התקנת הכתר יכולים לבחור באופציה של הרדמה מקומית.

 

הסוגים השונים של טיפולי כתר בשיניים

כתר לאחר טיפול שורש

בטיפול שורש שנועד לטפל בהרס שנגרם בשם הודות למחלת העששת, מקובל להסיר חלק משכבת הכותרת של השן, זאת כדי לבצע ניקוי יסודי של חלקי השן ותעלות השורש מרקב שנוצר בהן ומזיהום חיידקי. כדי להשלים את חלקי השן החסרים, ייוצר מבנה פנימי להשלמת השן לצד מבנה כתר זמני שיוחלף לאחר תקופה בכתר קבוע.

השלמת שיניים באמצעות כתרי חרסינה

זוהי סוג של השלמה לשן העוטפת אותה מהצד החיצוני הפונה לחזית. באמצעות הדבקה של שכבה דקה לציפוי השן, ניתן לשדרג את מראה השן מבחינה אסתטית לאחר שניזוקה כתוצאה משינוי צבע, חבלה, שבר או עבור תיקון מבנה קצר.

כתרי זירקוניה

ההבדל בין כתרים העשויים זירקוניה לבין כתרי מתכת או חרסינה מתבטא במראה אסתטי יותר הודות לסוג החומר המגיע בגווני הלבן או כחומר שקוף. הזירוקניה משמשת ליצירת פתרון אסתטי יותר עבור שיניים קדמיות ולמרות שהכתר לא מיוצר ממתכת הוא מהווה פתרון חזק ועמיד ביותר.

כתרים המותקנים על גבי שתל או גשר

לצורך שיקום שיניים שאבדו ניתן להשתמש בכתר על גבי שתל. בשלב הראשון יוחדר לעצם הלסת שתל באופן של הברגה שיחליף את שורש השן ומעליו כתר זמני. לאחר תום תקופת קליטת השתל יבצע מומחה בתחום כתר קבוע. בנוסף, קיימת אופציה נוספת לפתרון מתקדם של גשר דנטלי הכולל מספר כתרים המחוברים יחד.

 

כתר זמני וכתר קבוע – מה ההבדל ביניהם?

תהליך יישום של התקנת כתר בשן כולל מספר שלבים ופעולות. בשלב ראשון ברוב המקרים יותקן על השן הפגומה כתר זמני שנועד לסייע בתפקוד וליצור מראה אסתטי עד להתקנת הכתר הקבוע. כתר זמני הינו כתר העשוי מחומרים רכים וגמישים יותר אותו מייצר רופא השיניים בצורה עצמאית ללא צורך בלקיחת מידות ושליחה למעבדה. כתר זמני ניתן להסרה בקלות לצורך התקנת הכתר הקבוע. שימו לב כי כתר זמני ניתן לבחירה מתוך מספר גוונים מצומצם כך שתהיה לכך השפעה על המראה האסתטי.

במרפאת השיניים דנטלי פרסונלי מדפסת תלת מימד המשמשת לצורך יישום פתרונות דנטליים מהירים ברמת הדיוק הגבוהה ביותר!

 

כתרי שיניים לילדים לעומת כתרים למבוגרים

כתר לילדים מקובל לכנות בשם: “כתר טרומי” מכיוון שהוא מהווה פתרון זמני בלבד. כתר זה עשוי ממתכת עבור שנים אחוריות או מחומר פלסטי עבור שן קדמית והוא מגיע מוכן מראש או מיוצר במעבדה על פי דרישת רופא שיניים. הכתר הטרומי מיועד עבור ילדים בין בעלי שיני חלב ובין בשלב שכבר יש להם שיניים קבועות. עבור ילדים בעלי שיני חלב הכתר נועד לצורך מניעת עקירה וכן כדי לשמור מקום לשן קבועה לצמוח במסלול טבעי. בהגיע הילד לגיל 18, מומלץ להחליף את הכתר הזמני בכתר קבוע.

לעומת כתר לילדים, כתר למבוגרים מותקן במטרה להעניק פתרון תפקודי ואסתטי למשך עשרות שנים ולכן יבוצע מחומרים עמידים ביותר בטכנולוגיות מתקדמות. 

 

קושרים כתרים: מרפאה הוליסטית מובילה בירושלים לביצוע כתר בשיניים

דנטלי פרסונלי מהווה מרפאה מובילה לרפואת השן המושתת על אג’נדה טיפולית מתקדמת לבריאות הפה כחלק מאיזון הגוף השלם. המרפאה בניהולה של ד”ר שרית אברהם מציעה מעטפת טיפולית מקיפה בהתאמת מומחה שיניים בהתאמה אישית, ליווי לאורך כל התהליך ופיתוח תוכנית טיפול על פי ראיית המצב הבריאותי בצורה רחבה. מטופלים שעברו טיפולי כתר בשן מדווחים על טיפול מקצועי ביותר, יחס אנושי ופרספקטיבה נרחבת במענה לכל בעיה. 

חזרה לחלק מסוים במאמר
Picture of דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

ד"ר שרית אברהם בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים. ד"ר אברהם מייצגת את הדור החדש של רופאי השיניים ומשלבת בין טיפול איכותי ומקצועי בד בבד עם גישה הרואה את המטופל כמכלול.
ד"ר אברהם מבצעת סקירה מעמיקה אודות מצבו הרפואי של המטופל על מנת לאתר את גורמי השורש שהביאו את המטופל למרפאתה, המצריכים לעיתים מעורבות של גורמי טיפול נוספים כדוגמת רופא אף אוזן גרון או אורטודנט.
ד"ר אברהם מתעדכנת כל העת בפרקטיקות הטיפול החדשניות ביותר במסגרת חברותה ב- SPEAR EDUCATION CAMPUS ומחזיקה את הציוד המתקדם ביותר כגון סורק אינטראוראלי ומדפסת תלת מימד המאפשרים לקצר את משך הטיפול ולתת מענה מדויק למטופל.

ד"ר שרית אברהם ברשתות: קבוצת הפייסבוק | יוטיוב | טלפון: 077-9974460

השתלת עצם

פעמים רבות, לאחר עקירת השן, נוצר מצב שבו אין מספיק עצם לצורך ביצוע השתלת השיניים. במצבים אלו יש לבצע השתלת

קרא עוד »
Google ג גוגל
4.5
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
שלח לנו את השאלה שלך ונחזור אליך בהקדם!

השירות ניתן ללא עלות וללא מטרות רווח (מענה יינתן תוך 1-7 ימים)

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​
דילוג לתוכן