לוגו של דר' שרית אברהם - דנטלי פרסונלי
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הרמת סינוס

Picture of דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

רופאת שיניים עם ניסיון רב בשיטות מתקדמות ואפקטיביות, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים.

תוכן עניינים

כאב שיניים יכול להיות תסמין ראשון לתחילתה של הידרדרות, שעלולה להסתיים באובדן שיניים ובצורך בשיקום הפה באמצעות שתלים דנטליים. כאשר עצם הלסת מדולדלת, יש לעבור לעיתים ניתוח הרמת סינוס, לפני השתלות השיניים. אז מה זה הרמת סינוס ואילו שיטות טיפול קיימות? כל התשובות במאמר הבא! המשיכו לקרוא!  

אחת משיטות הטיפול המקובלות, המצליחות והנפוצות כיום בתחום שיקום הפה, היא השתלת שיניים. אולם, על מנת להחדיר את השתלים הדנטליים לעצם הלסת, נדרשת מסת עצם מספקת. בהיעדרה של עצם, השתל יאבד את האחיזה. כאשר מטופל מגיע להשתלת שיניים ומתברר שהוא סובל ממחסור במסת עצם בלסת העליונה, אם בשל מום מולד, כתוצאה מאובדן שיניים או מחלת חניכיים, הפתרון הקיים היום הוא ניתוח הרמת סינוסים.

 

מה זה הרמת סינוס?

הסינוסים (מערות האף), הם תעלות או חללים הממוקמים בעצמות שמעל הלסת העליונה, משני צדי האף ומחוברים לחלל האף. כשעצם הלסת העליונה האחורית מצומקת, לרוב בשל אובדן שיניים, רצפת הסינוס ממלאת את החלל, כלומר גולשת לאזור מחוסר העצם והשיניים. כאשר מתכוונים להשתיל שתלים דנטליים באחורי החניכיים העליונות, קיימת סכנה שהשתלים יאבדו את האחיזה בשל המחסור בעצם, או יחדרו לסינוסים שמעליהם ויגרמו לדלקת.

ניתוח להרמת סינוס נערך, אם כך, לפני הליך של השתלת שיניים ולעיתים אף בפרוצדורה אחת. בניתוח מתבצעת למעשה החדרה של תחליף עצם, אל מתחת לרירית המצפה את הסינוס מבפנים, כשהמטרה היא להגדיל את ממד הגובה של העצם, על חשבון חלל הסינוס.

תהליך הרמת סינוס, יכול להתבצע בגישה פתוחה או סגורה וכיום גם בגישה המערבת מיקרוסקופ ומכשור מתוחכם אחר, בהתאמה למצב המטופל, בהרדמה מקומית או כללית. כיום ניתן להסתפק במקרים רבים בהרמת סינוס סגורה, שהיא הגישה הקלה יותר ואף לקבל תוצאות טובות, עם מינימום תופעות לוואי.

 

בדיקות לפני ניתוח הרמת סינוס

לפני שניגשים להחליט על ביצוע ניתוח הרמת סינוסים, על רופא השיניים לבדוק את ההיסטוריה הרפואית של המטופל. הסוגיות שעליו לברר ועלולות לחבל בסיכויי ההצלחה של ההליך, הן האם המטופל סובל מפוליפים באף, בעיות נשימה או קוצר נשימה כרוני, טראומה בעבר באזור הפנים, זיהומי סינוס קודמים או קיימים, תגובות אלרגיות, הפרעות טעם או ריח, כאב או לחץ המופיעים עם הורדת הראש והאם עבר ניתוח קודם להרמת סינוס.

אם מתברר שקיימות בעיות מסוג זה, על המטופל לפתור אותן תחילה, בטרם ייגש לניתוח, באמצעות קבלת אבחנה וטיפול על ידי רופא מומחה לאף אוזן וגרון.

 

שתי השיטות העיקריות בניתוח הרמת סינוס הן השיטה הסגורה והשיטה הפתוחה

הרמת סינוס סגורה

הליך קל יותר ופחות פולשני, המתאים למקרים שבהם המחסור בעצם הלסת קטן יחסית. בשיטה זו מייצרים פתח קטן בעצם הלסת, אשר דרכו מחדירים את תחליף העצם לסינוס. היתרון בשיטה הוא, שלעיתים ניתן להשתמש באותו פתח כדי להשתיל את השתל הדנטלי עצמו ולחסוך למטופל ביקור נוסף.

הרמת סינוס פתוחה

הליך מורכב ומשמעותי יותר, שנעשה במקרים שבהם קיים מחסור גדול בעצם. בשיטה הפתוחה, פותחים מעין חלון בצד החיצוני של הלסת, מחדירים דרכו את תחליף העצם לחלל הסינוס ותופרים את החניכיים.

בשלב הבא, יש להמתין כמה חודשים ל”קליטת עצם”, כלומר, לייצור תאי עצם חדשים על ידי הגוף, שיחליפו את העצם המלאכותית. רק אז ניתן יהיה להחדיר את השתל הדנטלי. ניתוח הרמת סינוס בשיטה הפתוחה או הסגורה, אורך כחצי שעה. ההליך מתבצע בהשפעת הרדמה מקומית ובמקרי הצורך, גם בהרדמה כללית.

הרמת סינוס בשיטה זעירה ולא פולשנית תחת מיקרוסקופ

היא שיטה חדשנית לביצוע ההליך, העושה שימוש במיקרוסקופ ובמכשיר ייעודי בשם PIEZO – SURGERY לחיתוך עצם, מכשור המגדיל את  רמת הדיוק ומכאן את אחוזי ההצלחה, בהרמת סינוס פתוחה או סגורה.

צפייה דרך מיקרוסקופ טיפולי, מגדילה את יכולת השליטה בביצוע ההליך. בנוסף, שימוש בכפות קטנות (micro instruments) בהליך כזה, מאפשר תפירה של רירית הסינוס בחוטים דקים מאוד, המונעים הצטלקות. ניתוח הנעשה בשיטה זו ניתן אף לתעד לפרוטוקול, באמצעות מצלמה המובנת בתוך המיקרוסקופ.

 

באיזו הרדמה ישתמש הרופא במהלך הטיפול?

למרות שהרמת סינוס היא ניתוח לכל דבר, הוא נעשה בהרדמה מקומית בלבד, כך שההתאוששות ממנו קצרה, תופעות הלוואי מצומצמות ואין לו השפעה על התחושה הכללית ביום הניתוח ולאחריו. במקרים מסוימים, כאשר היקף הטיפול גדול או המטופל סובל מחרדה או מפוביה מטיפולי שיניים, יחליט הרופא לבצע את ההליך תחת הרדמה מלאה והמטופל יקבל הדרכה מלאה לקראת התהליך.

 

הנחיות ובדיקות לקראת ניתוח הרמת סינוסים

בביקור במרפאת השיניים שלפני הניתוח, על המטופל להצטייד בצילום פנורמי של הפה, צילום CT  של הלסת העליונה ויתכן שגם בדיקות הדמיה נוספות שיבקש רופא השיניים. בנוסף, עליו להמציא דו”ח מרופא המשפחה, המפרט את מצבו הבריאותי הכללי של המטופל ואת התרופות שהוא נוטל בקביעות. באותו מפגש יקבל המטופל מרשם לתרופות שעליו ליטול ביום הניתוח ולאחריו. לפחות שישה שבועות לפני הניתוח, על המטופל לעבור טיפול לניקוי והסרת אבנית על ידי שיננית, מאחר שחיידקים ואבנית בפה, עלולים לסכן בהופעת זיהום לאחר ההליך.

ביום הניתוח אין צורך להיות בצום (אלא אם הוא מתבצע בהרדמה כללית), אבל  יש ליטול משככי כאבים ואנטיביוטיקה, כשעה לפני ההליך, לפי המרשם שניתן מהרופא. את האנטיביוטיקה ממשיכים ליטול עוד עשרה ימים לאחר הניתוח ואת משככי הכאבים, על פי הצורך. הורדת התפרים, נעשית כעבור שבועיים מיום הניתוח.

 

ההחלמה מניתוח הרמת סינוס

שיעור ההצלחה של ניתוחי הרמת סינוס גבוהים מאוד ועומדים על 95%- 90%, אך גם בניתוח כזה, כמו בכל הליך רפואי, ייתכנו תופעות לוואי כמו כאבים, אי נוחות, נפיחות, דימום מהאף, כתם כחול תת עורי או שטפי דם פנימיים, כל אלה אמורים להיעלם עד שלושה שבועות מיום הניתוח.

אם תופעות לוואי כלשהן נמשכות אל מעבר לתקופה של שלושה שבועות לאחר הניתוח, יש לבצע צילום CT או אנדוסקופיה של הסינוס, כדי להעריך מחדש את המצב ואת המשך הטיפול. לאחר הניתוח, עלולה להופיע סביב האזור המנותח גם בצקת, שעלולה במקרים מסוימים להחריף כעבור אחרי יומיים שלושה. אם בצקת כזאת מופיעה לצד עלייה בחום הגוף, יתכן שמדובר בזיהום ויש לפנות מיד למרפאת השיניים.

 

איך מתנהגים אחרי ניתוח הרמת סינוס?

כדי להבטיח את הצלחת תוצאות הניתוח להימנע מדימומים ושאר סיבוכים, על המטופל לנהוג במשנה זהירות ותחת מגבלות שונות, במשך כמה שבועות לאחר יום הניתוח.

ביממה שלאחר ההליך, יש לצרוך מזון רך בלבד וחשוב להימנע מצריכת מאכלים ומשקאות חמים. ביממה הראשונה גם אין לצחצח את השיניים באזור המנותח.

גם בשבועות הבאים שלאחר הניתוח, חשוב להימנע ככל האפשר מתנועות אוויר חזקות באזור המנותח. משמעות הדבר היא להימנע ככל האפשר משיעול, התעטשות או מקינוח האף, לא לבצע שום פעולה הכרוכה בנשיפת אוויר חזקה מהפה, כמו ניפוח בלונים או נגינה בכלי נשיפה ולהתרחק מעישון ומשתיית אלכוהול.

בנוסף, אין לבצע בתקופה הראשונה פעילות גופנית מאומצת, צלילה במים וכל פעולה הדורשת התכופפות ובעיקר הורדה של הראש למטה וקיים איסור על טיסות, למשך חודש.

חזרה לחלק מסוים במאמר
Picture of דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

ד"ר שרית אברהם בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים. ד"ר אברהם מייצגת את הדור החדש של רופאי השיניים ומשלבת בין טיפול איכותי ומקצועי בד בבד עם גישה הרואה את המטופל כמכלול.
ד"ר אברהם מבצעת סקירה מעמיקה אודות מצבו הרפואי של המטופל על מנת לאתר את גורמי השורש שהביאו את המטופל למרפאתה, המצריכים לעיתים מעורבות של גורמי טיפול נוספים כדוגמת רופא אף אוזן גרון או אורטודנט.
ד"ר אברהם מתעדכנת כל העת בפרקטיקות הטיפול החדשניות ביותר במסגרת חברותה ב- SPEAR EDUCATION CAMPUS ומחזיקה את הציוד המתקדם ביותר כגון סורק אינטראוראלי ומדפסת תלת מימד המאפשרים לקצר את משך הטיפול ולתת מענה מדויק למטופל.

ד"ר שרית אברהם ברשתות: קבוצת הפייסבוק | יוטיוב | טלפון: 077-9974460

Google ג גוגל
4.5
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
שלח לנו את השאלה שלך ונחזור אליך בהקדם!

השירות ניתן ללא עלות וללא מטרות רווח (מענה יינתן תוך 1-7 ימים)

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​
דילוג לתוכן