לוגו של דר' שרית אברהם - דנטלי פרסונלי
חיפוש
Close this search box.

ניקוי אבנית בשיניים

ניקוי אבנית מהשיניים
דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

מומחית להשתלות ורפואת שיניים, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים.

תוכן עניינים

אבנית בשיניים הינה תרכובת של בקטריות מלח, קלציום וזרחן המצטברת על השיניים כתוצאה מריבוי חומרים אלו. לרוב נפגוש בהצטברות אבנית בעיקר בשיניים הקדמיות-תחתונות הצוברות את הכמות הרבה ביותר של שאריות המזון והרוק, אולם, אבנית עשויה להצטבר גם בשיניים האחוריות והעליונות. הצטברות אבנית משפיעה על מספר שטחים: השפעה בפן האסתטי בפן הבריאות וכן היא משפיעה על הריח הנפלט מהפה. צורת הטיפול הנכונה הינה ניקוי אבנית מקצועי.

 

מדוע חשוב לבצע ניקוי אבנית?

ד”ר שרית אברהם, בעלת תואר Msc במדע הביורפואי של רפואת השיניים, מיידעת אותנו כי רבים מהפונים אליה לצורך ניקוי אבנית סבורים שמטרת הטיפול הינה אסתטית בלבד. ד”ר אברהם מציינת כי טיפול בניקוי אבנית אמנם מערב שיקולי אסתטיקה אולם בעיקרו הוא מוגדר כטיפול מנע. כרופאה המאמינה בטיפולים מקדימים על מנת למנוע בעתיד טיפולים מורכבים יותר, ד”ר שרית אברהם ממליצה על ביצוע ניקוי אבנית בכל מקרה של הצטברות אבנית וכך לשמר את בריאות הפה, השיניים והחניכיים.

נציין כי שימוש בחוט דנטלי, הקפדה על צחצוח שיניים יומיומי וכן שימוש במי פה אינם מונעים אבנית בשיניים לחלוטין ונדרש טיפול נפרד להסרתה.

 

הגורמים לאבנית על השן

חיי היומיום שלנו כוללים אכילה של מגוון סוגי מאכלים, שתיית משקים שונים ולעיתים אף שתיית משקאות חריפים ועישון, כל אלו גורמים להצטברות של חלקיקי מזון וחיידקים על דפנות השן. אי שמירה על היגיינת הפה תורמת להצטברות מהירה של אבנית על השיניים. בנוסף, מחלות שונות עלולות לגרום להיווצרות אבנית. נציין כי שמירה על היגיינת פה בהקפדה עשויה למנוע את ההיווצרות, אם כי לא במאה אחוז. בכל מקרה חשוב לקבל טיפול שיננית אחת לתקופה.

 

אבנית – תופעות נלוות

לאבנית בשיניים בני לוויה בלתי נעימים בעליל: מראה שיניים בלתי אסתטי, סיכוי גבוה להתפתחות של מחלות ודלקות חניכיים וכן ריח רע מהפה והתפתחות עששת בשן. ד”ר שרית אברהם מבחינה כיצד אבנית בשיניים משפיעה על הביטחון העצמי ועל היכולת להשתלב בחברה בטבעיות, שכן מראה השיניים עלול להיצבע בצהוב ובכתמים חומים הנובעים מהצטברות כתמי עישון קפה ועוד.

ריבוי החיידקים באזור המהווה את הסיבה להיווצרות ריח רע בפה גורמת אף היא לקשיים חברתיים. מבחינה בריאותית, אי טיפול באבנית עלול להגביר את הסיכון לחלות בעששת ובמחלות חניכיים שונות.

 

מהן ההשלכות של אבנית בשיניים?

תהליך הצטברות האבנית הינו תהליך ארוך הכולל רובד מצטבר של חיידקים, שאריות מזון ורעלנים שונים המיוצרים על ידי החיידקים. לכל אדם קצב הצטברות אינדיבידואלי, אולם השלכות האבנית עשויות לגרום לנזקים שונים בטווח הקצר והארוך ללא קשר למהירות הצטברות השכבה.

אבנית עשויה לגרום למחלות חניכיים שונות כמו נסיגה של החניכיים, דלקות חניכיים, נזק בציפוי העוטה על השן (אמייל), אובדן שיניים ופגיעה ברקמה ובעצם המקבעת את השן למקומה. נציין כי כי דלקות חניכיים מהוות גורמי סיכון לחלות בסוכרת, מחלות לב, דלקת פרקים שגרונית ועוד. זיהוי של דלקת חניכיים ניתן על פי שימת לב לדימום בשעת צחצוח שיניים, כיב בצקתי בחניכיים וריח בלתי נעים מהפה באופן קבוע.

 

איך נטפל באבנית בשיניים?

דרך הטיפול הטובה ביותר כמו בכל תופעה רפואית אחרת היא פשוט למנוע אותה. לעיתים, היגיינת פה נכונה הכוללת צחצוח מדויק תוך מעבר על כל שן ופינוי פסולת מזון אל כיוון מרכז הפה מהחניכיים – פעמיים ביום עשויה למנוע הצטברות אבנית בשיניים. הקפידו בנוסף על צחצוח שיניים לאחר אכילת מזונות הכוללים סוכר בכמות גבוהה או מזונות שבעלי תכונה של הידבקות לשן. לצורך ניקוי האבנית באופן יסודי חשוב לסגל הרגל להשתמש בחוט דנטלי על בסיס יומי.

במידה והאבנית כבר נוצרה חשוב לבוא לטיפול שיננית באופן מידי. במרפאת דנטלי פרסונלי ממליצים לכל אדם לבוא לביקור אצל השיננית אחת לחצי שנה על מנת לבצע טיפול תחזוקה בשיניים, טיפול זה עשוי למנוע את ההצטברות החיידקית ומילא היוצרות אבנית והתפתחות דלקות שונות. נציין שהמתנה וטיפול רק כאשר על השיניים הצטברה מושבת חיידקים או שהתפתחה דלקת/מחלת חניכיים חמורה עשויה לגרור סדרת טיפולים מורכבים – לא חבל?!

YouTube player

מהלך הטיפול

בטיפול להסרת אבנית תפעל השיננית/רופא השיניים להסיר את שכבת הפלאק על השן. לצורך כך ייעשה שימוש במכשור רפואי המאפשר לנקות באזור שבין החניכיים לשיניים את כיסי הפלאק בתוספת שטיפה יסודית. בצורה זו תושלם פעולת הניקוי של שכבת האבנית במצב קל. בכל מקרה בו קיימת רגישות ונדרש טיפול להקצעת שורש, תידרש סדרת טיפולים על מנת לסיים את הטיפול באופן מושלם.

 

התאוששות מטיפול הסרת אבנית

טיפול בהסרת אבנית בשיניים עשוי לגרום לתחושה של אי נוחות בצירוף נפיחות של האזור. תופעות אלו עשויות לחלוף תוך שעות מספר. נציין כי חובה לשמור על תחזוקת היגיינת הפה לפי הדרכת רופא השיניים.

 

מרפאת דנטלי פרסונלי להסרת אבנית 

ד”‘ר שרית אברהם בעלת תואר Msc מטעם הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, מייסדת ומנהלת מרפאת שיניים דנטלי פרסונלי, הינה רופאת שיניים הדוגלת בשיטת הטיפול ההוליסטית כצורת ריפוי משלימה המאפשרת כל מטופל לקבל מענה מקסימלי לליקויי הפה מהם הוא סובל.

ד”ר אברהם מביאה עמה חדשנות מקצועית הנרכשת במסגרת חברות ב SPEAR EDUCATION-CAMPUS של דר’ פרנק ספיר (Dr. Frank Spir)

כרופאת שיניים של הדור החדש משתמשת ד”ר אברהם בציוד מתקדם ובמכשור רפואי חדשני כמו: מדפסת תלת מימד וסורק אינטראורלי לצורך קבלת תוצאות מדויקות ומהירות ומתן מענה אופטימלי לכל מטופל. ד”ר שרית אברהם מתמחה בטיפולי הסרת אבנית כטיפול מניעה למגוון בעיות פה וחניכיים נוספות. בהליך הטיפול היא משלבת בדיקות מקיפות לצורך איתור בעיות גופניות שונות העלולות לגרום או להחמיר את התופעה, בכך היא מעניקה לכל מטופל יחס כמכלול ומצליחה לפתור בעיות מהשורש.

חזרה לחלק מסוים במאמר
דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

ד"ר שרית אברהם בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים. ד"ר אברהם מייצגת את הדור החדש של רופאי השיניים ומשלבת בין טיפול איכותי ומקצועי בד בבד עם גישה הרואה את המטופל כמכלול.
ד"ר אברהם מבצעת סקירה מעמיקה אודות מצבו הרפואי של המטופל על מנת לאתר את גורמי השורש שהביאו את המטופל למרפאתה, המצריכים לעיתים מעורבות של גורמי טיפול נוספים כדוגמת רופא אף אוזן גרון או אורטודנט.
ד"ר אברהם מתעדכנת כל העת בפרקטיקות הטיפול החדשניות ביותר במסגרת חברותה ב- SPEAR EDUCATION CAMPUS ומחזיקה את הציוד המתקדם ביותר כגון סורק אינטראוראלי ומדפסת תלת מימד המאפשרים לקצר את משך הטיפול ולתת מענה מדויק למטופל.

ד"ר שרית אברהם ברשתות: קבוצת הפייסבוק | יוטיוב | טלפון: 077-9974460

Google ג גוגל
4.5
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
שלח לנו את השאלה שלך ונחזור אליך בהקדם!

השירות ניתן ללא עלות וללא מטרות רווח (מענה יינתן תוך 1-7 ימים)

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​
דילוג לתוכן