לוגו של דר' שרית אברהם - דנטלי פרסונלי
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

האם טיפול בשיניים שלך יכול למנוע בעיות שיניים אצל ילדיך?

Picture of דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

רופאת שיניים עם ניסיון רב בשיטות מתקדמות ואפקטיביות, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים.

תוכן עניינים

האם טיפול בשיניים שלך יכול למנוע בעיות אצל ילדיך?

מחקרים רבים מצביעים על כך שבעיות השיניים אצל ילדים לא נובעות בהכרח מבעיות גנטיות, כי אם ממחלות וחיידקים שעברו אליהם מהאם בזמן ההיריון. טיפול טוב אצל האם, שיוביל אותה למצב של יציבות ובריאות הפה, יכול למנוע הרבה מאוד בעיות אצל הילדים שלה.

נשים רבות רבות שואלות את עצמן בדיוק את אותה השאלה- “יכול להיות שלילד שלי יש כ”כ הרבה חורים ובעיות בפה בגלל הבעיות שהיו לי בפה, בזמן שהייתי בהריון?”

בשונה מהאמונה הגורפת כי בעיות השיניים הן גנטיות, אנו מבינים היום כי המקור לבעיות הן לא בהכרח ברמה הגנטית, אלא ברמה של הדברים אליהם אנו נחשפים מהסביבה שלנו. הדברים שנמצאים בסביבה שקיימת ברחם ומי השפיר, הם שיכולים להשפיע באופן המשמעותי ביותר על ההתפתחות שלנו ומצבי המחלה.

מחקרים רבים הראו קשר ישיר בין רמת התחלואה אצל האם בעת ההיריון, לבין רמת התחלואה אצל ילדיה בשנותיהם הראשונות.

כיצד זה קורה?

כאשר לאישה יש מחלות של הפה (חורים בשיניים/ דלקות חניכיים, כיבים, אפטות וכו’) זה אומר בעצם, שבסביבה של הפה שלה יש מיקרואורגניזמים (חיידקים,פטריות, וירוסים וכו’) אשר גורמים לאותן מחלות. במצב כזה, אותם חיידקים יכולים לעבור, דרך זרם הדם, אל העובר.

אצל העובר, תנאי הסביבה בהם הוא מתפתח, דומים לאלו של האם. ז”א- חיידקים ה”אוהבים” לחיות בפה אצל האם, יאהבו לחיות גם בפה אצל העובר.

הידעת? בזמן התפתחות העובר ברחמך, מתפתחות בעצם כל השיניים. הן לא מפותחות לחלוטין ולכן לא רואים אותן כשהתינוק נולד, אבל כל השיניים שיגדלו ויצמחו (החלביות והקבועות גם יחד) מתפתחות כבר בשלב זה.

אז איך מה שקורה אצלי משפיע על הילדים שלי?

חשיפה של אותן שיניים קטנות ובלתי מפותחות לחיידקים, אשר ידוע כי הם מחוללים מחלות בשיניים ובחניכיים, תגרום להתפתחות לקויה של השיניים בעובר ובסופו של דבר תוביל לשיניים חלשות בהמשך גדילתו של הילד.

אפשר לראות את זה?

ייתכן שהשיניים ייראו בסדר גמור מבחינת המראה והצורה שלהן, אך הן יהיו חלשות יותר. לכן הן גם יהיו חשופות יותר למחלות- חורים,דלקת חניכיים, שחיקה ועוד.

פעמים רבות, נשים ‘מוותרות’ כביכול על הטיפול בעצמן במטרה להמתקד יותר בטיפול בילדיהן. נשים לילדים קטנים, לרוב מעדיפות לנתב את מיטב מאמציהן והמשאבים העומדים לרשותן (זמן,כסף, אנרגיות) לטיפול בילדים ולא בעצמן. הבעיה היא שכאשר כך נוהגים יוצרים בדיוק את התוצאה ההפוכה.

חוששת מקרינה או מהטיפול?

יתירה מכך, בסקר הנערך בקרב נשים, רובן דיווחו כי הן נמנעו ללכת לרופא השיניים במשך שנים רבות, מחשש שהטיפול או הקרינה מהצילומים עלולה לגרום לבעיות, שכן פעמים רבות הן לא יודעות בוודאות אם הן בהיריון ואם מותר להן להגיע למרפאת השיניים בירושלים.

בטח יעניין אותך לדעת-  מחקרים הראו כי ילדים לאימהות אשר טיפלו בעצמן במהלך ההיריון נטו ליהנות מבריאות שיניים טובה יותר. וכן להיפך- אמהות אשר סבלו ממחלות חניכיים לא מטופלות במהלך ההיריון- ילדיהן נטו לסבול ממחלות שיניים וחניכיים בגילאי הילדות המוקדמת.

התרומה העיקרית של רופא השיניים והשיננית במהלך ההיריון הוא בתחזוקה נאותה של בריאות החניכיים ומתן הנחיות חיוניות לאם ההרה. כך, שאם יש לך לבטים- תמיד ניתן לדבר בפתיחות עם רופא/ת השיניים והם ידעו מהן הדרכים הבטוחות עבורך (ועבור ילדיך) בטיפול.

לסיכום, כבר מובן כי הטיפול בשיניים שלך היא חובה אישית שלך כלפיך וכן כלפי הילדים שלך. אם את עדיין חוששת- הכי טוב שתבחרי במרפאת שיניים שנוח לך להגיע אליה ותוכלי לשאול בה את כל השאלות שחשוב לך לדעת ולהרגיש שאת וילדך מוגנים ובטוחים.

יש לך לבטים לגבי מצב הפה, השיניים או החניכיים ואין לך למי לפנות?

במרפאתנו מופעל שירות חינמי, ללא מטרות רווח, במטרה לסייע לכל אשה לקבל מענה ראוי לבריאות הפה שלה ושל ילדיה.

יש לך שאלה אישית לגבי הפה, השיניים או החניכיים?

שלח לנו את השאלה האישית שלך ונחזור אליך בהקדם!

חזרה לחלק מסוים במאמר
Picture of דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

ד"ר שרית אברהם בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים. ד"ר אברהם מייצגת את הדור החדש של רופאי השיניים ומשלבת בין טיפול איכותי ומקצועי בד בבד עם גישה הרואה את המטופל כמכלול.
ד"ר אברהם מבצעת סקירה מעמיקה אודות מצבו הרפואי של המטופל על מנת לאתר את גורמי השורש שהביאו את המטופל למרפאתה, המצריכים לעיתים מעורבות של גורמי טיפול נוספים כדוגמת רופא אף אוזן גרון או אורטודנט.
ד"ר אברהם מתעדכנת כל העת בפרקטיקות הטיפול החדשניות ביותר במסגרת חברותה ב- SPEAR EDUCATION CAMPUS ומחזיקה את הציוד המתקדם ביותר כגון סורק אינטראוראלי ומדפסת תלת מימד המאפשרים לקצר את משך הטיפול ולתת מענה מדויק למטופל.

ד"ר שרית אברהם ברשתות: קבוצת הפייסבוק | יוטיוב | טלפון: 077-9974460

Google ג גוגל
4.5
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
שלח לנו את השאלה שלך ונחזור אליך בהקדם!

השירות ניתן ללא עלות וללא מטרות רווח (מענה יינתן תוך 1-7 ימים)

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​
דילוג לתוכן