לוגו של דר' שרית אברהם - דנטלי פרסונלי
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הקצעת שורשים

הקצעת שורשים
Picture of דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

רופאת שיניים עם ניסיון רב בשיטות מתקדמות ואפקטיביות, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים.

תוכן עניינים

חניכיים מדממות? הפרשת מוגלה מהחניכיים? תמרור אזהרה! זה הזמן לפנות לרופא השיניים ולקבל טיפול מיידי. הזנחה תמיד היוותה גורם לתוצאות בלתי נעימות, אולם, בחלל הפה השלכותיה של ההתעלמות עלולות להגיע עד לאובדן שיניים. בכל הנוגע למחלות חניכיים קיימת חשיבות רבה בטיפול מתאים בזמן, למניעת הידרדרות. הקצעת שורשים הינה טיפול ניקוי יסודי של אבנית והצטברות חיידקים בחלל הפה, פעולה העשויה לשפר את בריאות החניכיים בצורה משמעותית.

 

דלקות חניכיים

אחת מהבעיות הרפואיות השכיחות בקרב בני המין האנושי – אלה דלקות חניכיים. מי מאיתנו לא קם בבוקר פעם כשפעולת צחצוח השיניים הסבה לו כאב ואף גרמה לדימום קל? הסטטיסטיקות העולמיות קובעות שרוב האוכלוסייה תסבול במהלך חייה מתופעה זו. ברוב המקרים זו אינה דלקת חמורה וניתן להתמודד איתה באמצעות שמירה קפדנית על היגיינת השיניים והחניכיים. אולם, חשוב לדעת כי דלקות חניכיים עלולות להתפתח לכדי מחלות חניכיים . מחלת חניכיים היא מצב רפואי מורכב העלול לגרום להרס עצמות התמיכה בשיניים ולאובדן שיניים – תופעה שכולנו רוצים להימנע ממנה, כמובן.

שיטת הטיפול המומלצת במצב זה היא טיפול יסודי ומעמיק הנעשה אצל שיננית. לא מספיק? דרוש טיפול יסודי עוד יותר? כאן נכנס לתמונה טיפול בשם “הקצעת שורשים” טיפול שיניים עמוק שתפקידו להגן על חלל הפה ולהציל את השיניים מסכנת אובדן.

 

מה זה טיפול הקצעת שורשים?

יצאנו לשאול את ד”ר שרית אברהם, מייסדת ומנהלת מרפאת שיניים דנטלי פרסונלי על טיפול הקצעת שורשים. ד”ר אברהם, מפתחת שיטות טיפול דנטליות-רפואיות הרואות את הגוף כשלם – מסבירה:

טיפול הקצעת שורשים, כדבריה, מבוצע על ידי פריודנט, או בעברית: מומחה מחלות ודלקות חניכיים. טיפול זה הינו מעמיק ויסודי בהרבה מזה המוצע על ידי השיננית והוא מהווה אופציה אחרונה לפני ביצוע פעולה כירורגית מורכבת לרבות עקירות וניתוחי חניכיים. 

לאחר אבחון של פריודנט מומחה, ייקבע הצורך בטיפול זה בהתאם למצב חלל הפה, החניכיים והרקמות הנגועות בדלקת. הפריודנט ייעזר בבדיקה קלינית של החניכים ובצילומי רנטגן על מנת לקבוע צורך בטיפול הקצעת חניכיים.

 

מתי יש לפנות למומחה חניכיים?

אנו נוטים להתעלם מתופעות שונות כאשר הן לא מפריעות לנו בצורה חמורה לתפקוד היומיומי ופונים לגורמי רפואה מקצועיים רק כשכלו כל הקיצין. כשמדובר בדלקות חניכיים, מומלץ מאוד להקדים ולזהות נורות אזהרה מדאיגות לפני שייעשה מאוחר מדי והדלקת תתפתח לממדים של מחלה שדרכי ההתמודדות איתה הן מורכבות ויקרות משמעותית.

מהם הסימנים המורים להגיע מיידית לפריודנט לאבחון של צורך בהקצעת שורשים?

  • נפיחות בחניכיים
  • דימום בחניכיים
  • רגישות לקור או לחום
  • תנודות של השיניים ואף קלות
  • ריח בלתי נעים מחלל הפה שאינו חולף גם לאחר שמירה קפדנית על היגיינה וצחצוח שיניים יסודי
  • כאבים בעת לעיסה

כל אלו הם תמרורי אזהרה של החניכיים לאותת לנו שמשהו איתן לא בסדר וחשוב לטפל בתופעה במהירות האפשרית. בכל מקרה של זיהוי חשוב לגשת אל השיננית לטיפול. במידה והיא תאבחן בעיה הדורשת טיפול מעמיק יותר, היא תפנה אתכם אל המומחה המתאים. אגב, ביקור אצל השיננית פעם בכמה חודשים מומלץ מאוד בין אם אתם מאבחנים בעיות בחניכיים ובין אם לא.

YouTube player

נערכים לטיפול הקצעת שורשים

כמו בטיפולים דנטליים נוספים, הצלחת הטיפול תלויה במידה רבה ברמה ההגיינית של חלל הפה הנשמרת בימים שטרם הטיפול. ד”ר אברהם ממליצה על נקיטת מספר פעולות פשוטות כהכנה לטיפול הקצעת שורשים:

דרוש טיפול יסודי הכולל צחצוח שינים פעמים ביום בבוקר ובערב בצורה יסודית כולל הסרת שאריות מזון מבין השיניים בעזרת חוט דנטלי או עזרים נוספים. חשוב לבחור בימים אלו בתפריט מאוזן ובריא וכן לשטוף את הפה היטב עם מי מלח או עם תכשירי ניקוי ייעודיים.

 

משך זמן הטיפול

לרוב יארך טיפול הקצעת שורשים כ-4 מפגשים, בהם בכל מפגש יתמקד מומחה החניכיים בחלק אחר של חלל הפה. בכל טיפול יבצע הרופא ניקוי יסודי ומעמיק מאוד על מנת למנוע ולרפא מחלות חניכיים העלולות להזיק לחלל הפה. הטיפול יבוצע תחת הרדמה מקומית של האזור למניעת תחושת אי נוחות וכאב.

 

הקצעת שורשים – היום שאחרי

בשעות שלאחר הטיפול הפה עוד יהיה רדום מהרדמה, על כן חשוב להימנע מנשיכת השפתיים, אכילה ושתייה עד לחזרה של תחושה באזור שטופל. לפי הספר, הזמן לאחר הטיפול לא אמור להיות מלווה בכאבים מיוחדים, אם כי מומלץ להצטייד בגלולות משככות כאבים.

לאחר השלמת הטיפול יבצע הפריודנט תדרוך למטופל לשמירה על היגיינת הפה בצורה מיטבית. שמירה קפדנית על הנחיות אלו הינה חלק מהשלמת הטיפול וחשובה להצלחתו. ד”ר שרית אברהם מדריכה לנקות את הרווחים שבין השיניים ביסודיות וכן צחצוח יומיומי מיטבי באמצעות מברשת שיניים רכה הייעודית למצבים של דלקות ברקמות החניכיים. לאחר 6-8 שבועות מהטיפול, יש לגשת למעקב אצל הפריודנט לבדיקה האם הטיפול אכן השיג את מטרתו ומצב החניכיים שפיר.

ד”ר אברהם רואה ערך בהדגשת המסר הבא: מניעת בעיות חניכיים אינה נגמרת בביצוע טיפול הקצעת שורשים. חשוב מאוד לדאוג ולשמור על בריאות חלל הפה הכללית והגוף כולו על מנת ליצור איזון בריא ולהימנע מבעיות וטיפולים מורכבים נוספים. יש לשמור על תזונה איכותית ונכונה ולהקפיד על הנחיות ההגיינה יחד עם אחריות לביקורים סדירים במרפאת השיניים לצורך טיפולי שיננית וביקורת.

פעולות פשוטות אלו ימנעו בעתיד צורך בטיפולים כירורגיים מורכבים ונזקים משמעותיים לשיניים, לחניכיים ולכל חלל הפה.

דנטלי פרסונלי – הבית לטיפולי הקצעת שורשים

מרפאת דנטלי פרסונלי מציעה שירותי טיפולי חניכיים והקצעת שורשים על ידי פריודנטים מומחים בתחום. כאן תוכלו ליהנות משירות מקצועי, יחס אישי ואמינות ולדעת שחלל הפה שלכם מופקד בידיים טובות.

חזרה לחלק מסוים במאמר
Picture of דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

ד"ר שרית אברהם בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים. ד"ר אברהם מייצגת את הדור החדש של רופאי השיניים ומשלבת בין טיפול איכותי ומקצועי בד בבד עם גישה הרואה את המטופל כמכלול.
ד"ר אברהם מבצעת סקירה מעמיקה אודות מצבו הרפואי של המטופל על מנת לאתר את גורמי השורש שהביאו את המטופל למרפאתה, המצריכים לעיתים מעורבות של גורמי טיפול נוספים כדוגמת רופא אף אוזן גרון או אורטודנט.
ד"ר אברהם מתעדכנת כל העת בפרקטיקות הטיפול החדשניות ביותר במסגרת חברותה ב- SPEAR EDUCATION CAMPUS ומחזיקה את הציוד המתקדם ביותר כגון סורק אינטראוראלי ומדפסת תלת מימד המאפשרים לקצר את משך הטיפול ולתת מענה מדויק למטופל.

ד"ר שרית אברהם ברשתות: קבוצת הפייסבוק | יוטיוב | טלפון: 077-9974460

עקירת שן טוחנת
עקירת שן טוחנת

טיפולי עקירת שיניים נפוצים בעולם הרפואה הדנטלית, למרות שמומחי רפואת שיניים ושיקום הפה רואים בהם רק מוצא אחרון כשלא ניתן

קרא עוד »
Google ג גוגל
4.5
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
שלח לנו את השאלה שלך ונחזור אליך בהקדם!

השירות ניתן ללא עלות וללא מטרות רווח (מענה יינתן תוך 1-7 ימים)

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​
דילוג לתוכן