לוגו של דר' שרית אברהם - דנטלי פרסונלי
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תזונה מותאמת אישית

Picture of דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

רופאת שיניים עם ניסיון רב בשיטות מתקדמות ואפקטיביות, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים.

תוכן עניינים

מה קשר בין תזונת DAY2 לרפואת שיניים שלמה?

הידעתם? “מחקרים רבים כבר הראו כי גילוי מוקדם של מצבי מחלה, עוד לפני שהם מתפתחים לכדי מחלה של ממש יכולים להיות מאותרים במסגרת מרפאת השיניים.”

אם אתם סובלים מאחד או יותר מהתסמינים הבאים:

 • השמנת יתר
 • קושי לרדת במשקל
 • מעי רגיז
 • בעיות במערכת העיכול
 • בעיות שינה
 • ירידה בריכוז ובזיכרון
 • עייפות כרונית
 • סוכרת/ טרום סוכרת
 • הרבה חורים בשיניים כל הזמן
 • בעיה בפתיחה וסגירה של הפה
 • מחלות חניכיים
 • שיניים לא יציבות
 • צורך בעקירות של הרבה שיניים
 • עברתם כשלון של ניתוחי חניכיים/שתלים

אז המידע כאן הוא מאוד חשוב ביותר עבורכם!

אחת הבדיקות הפופולריות ביותר בשנה האחרונה (2019) הינה בדיקת DAY2, שיצאה ע”י חוקרים פורצי דרך, במכון ויצמן.
לכל אחד מאתנו יש הרכב חיידקים ייחודי לו, המשפיע על היכולת שלו לעכל את המזון ולהשתמש בו כמקור אנרגיה וריפוי לגוף. הבדיקה, שחברה זו מציעה, מתבססת על ההנחה כי יש להתאים את התפריט התזונתי של כל אחד ואחד לפי הרכב החיידקים השוכנים אצלו במעיים.

הדגש המרכזי, שחברת DAY 2, שמה עליו הינו כי אפיון חיידקי המעיים והתאמת התזונה לפי הפרופיל החיידקי האישי של כל אדם ואדם, יכולה לאפשר לאנשים לשלוט באופן טוב יותר על רמות הסוכר בדם. הם מתבססים על ההבנה כי חיידקים שונים יפרקו מזונות שונים במהירות שונה.

ז”א, אם למשל, אצל אדם מסוים יש חיידקי מעיים הנוטים לפרק מהר מאוד אורז מלא, אז זה אומר שבעת אכילת אורז מלא, באותו בן אדם רמות הסוכר יכולות לעלות מהר מאוד ובכך לגרום לחוסר איזון ברמת הסוכר בדם. בהתאם לכך, למרות שאורז מלא נחשב למזון טוב באופן כללי , ספציפית לאדם זה האורז המלא אינו טוב. לכן, חשוב לדעת אילו מזונות מתפרקים אצלך בקצב סביר יותר ויסייעו לך לשמור על איזון רמות הסוכר בדם.

בשלב זה טבעי שנשאל 2 שאלות:

 • למה זה חשוב לשמור על רמות הסוכר בדם? האם זה משהו שחשוב רק למי שיש סוכרת או טרום סוכרת?
 • ואיך זה מתקשר למה שקורה אצלך בפה?

רמות הסוכר בדם יכולות לשלוט על הרבה מאוד תהליכים בגוף. כאשר הן לא מאוזנות- מערכת השליטה של הגוף יוצאת מאיזון. במצב בו רמות הסוכר בדם לא מאוזנות לאורך זמן (גם במצב שבו אין מחלת סוכרת או טרום סוכרת), מערכת החיסון של הגוף יוצאת מכלל שליטה. תפקידה של מערכת החיסון של הגוף הוא לוודא שהגוף נמצא במצב מאוזן כל הזמן.

אפשר לראות את מערכת החיסון כמערכת הפועלת באופן דומה למשטרה. כאשר הרחוב רגוע ומאוזן אז המשטרה אינה נוקטת באמצעי זהירות והאווירה היא סה”כ של שקט ושלווה. אך במצב בו יש בעיות ברחוב ויש יציאה מהאיזון, המשטרה נאלצת להתחיל לנקוט באמצעי הגנה. אמצעי ההגנה של מערכת החיסון הינו יצירת תהליכי דלקת בגוף, שיכולה להתבטא אצל כל אחד באופן שונה- אנשים מסוימים יפתחו מחלת סוכרת, הנובעת מדלקת וליקוי בתפקוד הלבלב, אנשים אחרים- יסבלו מדלקת מפרקים, אחרים מדלקת חניכיים ובאנשים מסוימים אף נראה שילוב של כל המצבים הללו יחדיו..

 

מהי הבעיה הבריאותית שרוב האנשים יסבלו ממנה, כאשר יש חוסר איזון ברמות הסוכר בדם ועליה ברמת הדלקת בגוף?

בטח לא חשבתם על זה כך, אבל, פעמים רבות, הסימן הראשון שיתגלה בגוף, לכך שמתחוללת בעיה, יהיה באזור חלל הפה שלנו- יתחילו להיות בעיות בשיניים ובחניכיים.

 

אז למה השיניים והחניכיים הן הראשונות להיפגע מחוסר איזון ברמות הסוכר בדם?

נימי הדם הקטנים ביותר בגופנו נמצאים בשיניים שלנו. השן, אשר פעמים רבות מקבלת התייחסות כאל איבר קשה וחסר חיות, היא בעצם איבר חי אשר נכנסים אליה כלי דם ועצבים (לכן שיניים יכולות לכאוב) דרך פתח קטן בקצה שורש השן. גודלו של הפתח הזה הוא מזערי ביותר. ברגע שבו יש שינוי ברמות הסוכר בדם וכתוצאה מכך- עלייה בפעילות מערכת החיסון (השוטרים) ודלקת בגוף מתחולל שינוי בזרימת הדם לאיברי הגוף השונים.

בדומה לתרחיש המוכר לכולנו, ברגע שעל אותו כביש נוהגים גם אמבולנסים וניידות משטרה- הפקקים חוגגים. כך גם נוצרים “פקקי תנועה” בכלי הדם והראשונים להיפגע מהם יהיו הנימים הקטנים ביותר (הכבישים הצרים ביותר). לכן- השיניים והחניכיים (שהנימים= הכבישים, המובילים אליהן דם הם הקטנים ביותר) הן הראשונות להיפגע.

YouTube player

לא רק חולי סכרת

ניתן לשאול את השאלה הזו גם באופן נוסף- אם יודעים גם כי מחלת הסוכרת מושפעת מתזונה לקויה. האם תזונה לקויה יכולה להוביל למצב בו נוצרת שונות בתגובת הגוף ומערכת הדם, אשר יכולה להיות דומה לזו של מחלת הסוכרת ובסופו של דבר להוביל למחלות הפה והשיניים ואף לניתוחים ועקירות של שיניים?

אלו בדיוק השאלות שעולות לאנשים רבים בהקשר של בדיקות כדוגמת DAY2. החברה מציעה היום בדיקה זו לאנשים חולי סוכרת או שאובחנו במצב טרום סוכרתי. אך ייתכן מאוד שבדיקה זו צריכה להיות מוצעת כרלוונטית גם לכל מי שסובל מבעיות מסוימות בשיניים. ישנן שיטות נוספות, חלקן אפילו ביתיות, שבעזרתן ניתן להבין ולאתר האם התזונה שלך מתאימה לך ולהתאים אותה באופן נכון ומדויק יותר עבורך.

אנו מאמינים כי תזונה מותאמת אישית היא חשובה ביותר, כחלק מכל תהליך של רפואה מותאמת אישית. ברפואת שיניים שלמה, שואפים לחקור ולהבין את כל מה שקורה אצלכם בפה ולבחון כיצד דבר זה יכול להשפיע על כל הגוף כולו. המטרה היא להבין כיצד להפוך אתכם ממטופלים למתרפאים, מחולים לבריאים וחזקים.

חזרה לחלק מסוים במאמר
Picture of דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

ד"ר שרית אברהם בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים. ד"ר אברהם מייצגת את הדור החדש של רופאי השיניים ומשלבת בין טיפול איכותי ומקצועי בד בבד עם גישה הרואה את המטופל כמכלול.
ד"ר אברהם מבצעת סקירה מעמיקה אודות מצבו הרפואי של המטופל על מנת לאתר את גורמי השורש שהביאו את המטופל למרפאתה, המצריכים לעיתים מעורבות של גורמי טיפול נוספים כדוגמת רופא אף אוזן גרון או אורטודנט.
ד"ר אברהם מתעדכנת כל העת בפרקטיקות הטיפול החדשניות ביותר במסגרת חברותה ב- SPEAR EDUCATION CAMPUS ומחזיקה את הציוד המתקדם ביותר כגון סורק אינטראוראלי ומדפסת תלת מימד המאפשרים לקצר את משך הטיפול ולתת מענה מדויק למטופל.

ד"ר שרית אברהם ברשתות: קבוצת הפייסבוק | יוטיוב | טלפון: 077-9974460

Google ג גוגל
4.5
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
שלח לנו את השאלה שלך ונחזור אליך בהקדם!

השירות ניתן ללא עלות וללא מטרות רווח (מענה יינתן תוך 1-7 ימים)

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​
דילוג לתוכן