מעוניינים לקבוע תור לד"ר שרית אברהם?

משחות השיניים

תוכן עניינים

האם ייתכן שמשחות השיניים עלולות להזיק?

מה הקשר בין משחת השיניים לבין תרופות? ובכן, השימוש במשחת השיניים נהיה כ"כ נפוץ שאנו לא נוטים לחשוב עליהן בעצם כעל תרופה

אנחנו סומכים עליהן שהן יספקו לנו הגנה, ניקוי, הפחתת כאבים, הפסקת הדימום ובכלל- שבזכותן השיניים והחניכיים שלנו יהיה יותר חזקות ובריאות. חברות משחות השיניים מפרסמות בענק וכל מני דרכים מקוריות על יתרונות השימוש במשחות השיניים עד שזה כבר נראה לנו בלתי אפשרי לנסות לטפל ולתחזק את בריאות השיניים והחניכיים בלעדיהן.

היום אני רוצה שנשאל את עצמו האם זה מוצדק?

לפני שנענה על השאלה הזו בואו נכיר קצת יותר מקרוב את חברות משחות השיניים. האם ידעתם שמאחורי הייצור של משחות השיניים עומדות ענקיות חברות התרופות ברחבי העולם? לדוגמא, מאחורי אלמקס, מרידול וכן משחות רבות עומדת חברת התרופות הישראלית הידועה- חברת טבע.

מה הקשר בין משחת השיניים לבין תרופות? ובכן, השימוש במשחת השיניים נהיה כ"כ נפוץ שאנו לא נוטים לחשוב עליהן בעצם כעל תרופה. אבל הי, אם אנחנו מצפים שהן יפתרו בעיה של כאב ודימום- אז במה זה שונה מאשר תרופה? כנראה שבסופו של דבר כל יום השתמשתם בתרופה הזו מבלי לשים לב לכך.

מה זה אומר?

שבעצם למשחת השיניים יש, בסופו של דבר, אפקט תרופתי על הפה וכמו כל תרופה- יכולות להיות לה גם תופעות לוואי, שצריך להיות מודעים אליהן ולוודא שאתם לא נפגעים מהן.

אז בואו נדבר דבר ראשון על תופעות הלוואי, המשמעותיות ביותר, שברצונכם להימנע מהן:

  1. שחיקה של השן כתוצאה מהחומרים שבמשחה
  2. גירוי כימי לחניכיים, שעלול, לאחר זמן ממושך, לגרום לבעיות חניכיים
  3. שיתוק הבלוטות על גבי הלשון- טעם וחישה

*** שימו לב, לרוב האנשים לא תהיה בעיה מיידית שתיווצר משימוש במשחת השיניים שלהם, אלא רק נזקים שעלולים להצטבר בתוך פרק זמן (כל אחד לפי המצב האישי של השיניים והחניכיים שלו). לכן, אין לצפות שתראו אותם כבר עכשיו, אבל כן חשוב להיות זהירים.

שחיקת צוואר השן והחניכיים

נמצא שמרבית המשחות, המכילות חומרי סבון (לרוב מדובר ברוב המשחות המסחריות הנפוצות), יש אפקט של שחיקת צוואר השן והחניכיים. מרכיבי הסבון שבמשחה עלולים לגרום ליצירת חיכוך גבוהה מאוד בין מברשת השיניים לשן ו/או החניכיים ובכך לשחיקה ונסיגה. לכן, חשוב לשים לב שאין במשחת השיניים שלכם חומרים המכילים: SLS, ALS וחומרים נפוצים אחרים, המצויים במשחות השיניים המסחריות.

(זה לא אומר בהכרח שמשחות השיניים הטבעיות טובות יותר, בהקשר הזה. חלק מהמשחות הטבעיות מכילות מלחים/ אבקות/ שמנים שעלולות גם הן לגרום לשחיקה ו/או גירוי באנשים מסוימים. לכן, גם כאשר בוחרים להשתמש במשחות הטבעיות, מוטב להיוועץ ברופא השיניים לפני השימוש בהן).

גירוי כימי לחניכיים

כמו שברור לכולנו שסבון פנים יכול לגרום לתגובה מסוימת בעור, כן גם משחת השיניים יכולה לגרום לתגובה בחניכיים. מחקרים עדכניים הראו, כי במטופלים, המקפידים לנקות את השיניים בבית ולהגיע בתדירות סבירה אל השיננית והם עדיין נוטים לסבול מדימום בחניכיים, לאחר הפסקת השימוש במשחות השיניים המסחריות נצפתה הטבה במצב החניכיים.

אחד הגורמים לבעיה הינה ניסיון להרכיב משחה שמטפלת הן בשיניים והן בחניכיים. בסופו של דבר, בפני יצרני משחות השיניים עומד אתגר לא פשוט- המשחה צריכה לטפל בחניכיים מבלי לפגוע בשיניים וכן להיפך- לטפל בשיניים מבלי לפגוע בשיניים. מבולבלים? שימו לב- רקמת השן היא קשה ואילו רקמת החניכיים היא רקמה רכה. כל אחת מהן מורכבת מחומרים שונים וקשה מאוד לייצר משחה אחת שתתן מענה לרקמה אחת מבלי לייצר בעיות ברקמה השניה- הגיוני! אז מה עושים? תכף, נגיע גם לזה. אבל לפני כן, נדבר על הבעיה השלישית שיכולה להיווצר משימוש במשחות השיניים.

שיתוק הבלוטות על גבי הלשון והחישה

אמרנו שאנחנו מצפים שמשחות השיניים יתנו מענה להפחתת כאבי השיניים ו/או החניכיים, בין היתר. אז מה עושה משכך כאבים? משתק את הכאב. מה עוד הוא משתק? את הרקמות בסביבה, במקרה של משחת השיניים גם הבלוטות על גבי הלשון 'מושתקות' ואנו מאבדים את החישה. תעשו ניסיון קטן בבית- בלי משחת שיניים, עברו עם הלשון על השיניים מכל הצדדים- קדימה, אחורה, מבפנים ומבחוץ. עכשיו, צחצחו את השיניים עם משחת שיניים ועשו את אותה פעולה. מה יקרה? בלי משחה- תרגישו בדיוק איפה השיניים שלכם נקיות והיכן צריך להשקיע יותר בניקיון. לעומת זאת, עם משחה (וגם קצת אחרי ששוטפים אותה) הלשון הופכת להיות פחות רגישה. בטח לא חשבתם על זה, כי זו פעולה כ"כ טבעית שלא שמים לב אליה, אבל ללשון יש תפקיד בתחושה של מצב נקיות השיניים. מחקרים הראו כי אנשים הנוטים לעבור עם הלשון שלהם על גבי השיניים ולנסות לנקות אותן כל הזמן באמצעותה, נוטים לסבול פחות מבעיות חניכיים ושיניים. הבעיה היא, שגם שאנשים אלו, ברגע שמשתמשים במשחות השיניים המסחריות, יורדת יכולת החישה של הלשון ומידת הנקיות של השיניים יורדת באופן משמעותי (ב- 10%, לפי מחקרים שנעשו בנושא).

אז מה עושים? במה משתמשים?

אם לא ידוע לכם על בעיות בחניכיים או בשיניים, תאמינו או לא, אבל בעקרון צחצוח נכון ואפקטיבי יכול להתקבל גם בלי שימוש במשחת השיניים, מספיק להשתמש במברשת הנכונה (מברשת צפופמה עם סיבים רכים) ובשיטת הצחצוח הנכונה (שאמורה להיות מותאמת באופן אישי למצבכם, על פי ממצאי בדיקת השיניים במרפאה).

אז נכון, כוחו של הרגל הוא גדול ותחושת הרעננות עם משחה היא גדולה יותר, אז למה לוותר. אם זה מה שאתם מרגישים, אז יש עוד 2 דרכים שיכולות להיות רלוונטיות עבורכם:

  1. השתמשו בכמות קטנה יותר של משחה. בפרסומות משדרים לנו שצריך להשתמש בכמות של משחה המכסה את כל אורך מברשת השיניים, אך בפועל מספיק להשתמש בכמות של משחה בגודל של גרגר אפונה. הפחתת כמות המשחה יכולה לסייע במניעת או צמצום תופעות הלוואי.
  2. אם תחושת הרעננות היא מה שחשוב עבורכם- גם בלי משחה, ניתן לשים 2 טיפות של שמן אתרי מנטה על גבי מברשת השיניים ותקבלו גם את אפקט הרעננות, אפקט אנטי בקטריאלי חזק וכן את היכולת לחוש את מצב נקיות השיניים בעזרת הלשון.

אם הנכם סובלים מחורים בשיניים או בעיות חניכיים, הדבר הכי טוב הוא להשתמש במה שהומלץ ע"י צוות מקצועי- רפואי שאתם סומכים עליו, לאחר בדיקה מקיפה ויסודית של השיניים שלכם.

יחד עם זאת, אם אתם מאותם אנשים רבים מרגישים מאוד מתוסכלים כי הם עושים את כל מה שאומרים להם ומשתמשים בכל המשחות, המברשות וכל מה שהרופא ו/או השיננית אמרו להם והם ממשיכים לסבול מהשיניים, אז כמובן שיכול מאוד להיות שמדובר בדברים נוספים שמשפיעים על המצב שלכם.

אין שום סיבה שתסבלו כל הזמן מהשיניים! ברפואת שיניים שלמה מבצעים אבחון מאוד מקיף, החותר להבין מה גורם לכם לבעיות בשיניים. כנראה שפשוט עוד לא זכיתם לעבור תהליך של אבחון מקיף ויסודי, שיסייע לכם למגר את הדברים שגורמים אצלכם לנזקים בפה, אם זה במבנה של הפה, בתפקוד מפרק הלסת, בחומציות יתר, בעיה בתפקוד הרוק וכן דברים נוספים.

ברגע שמגלים במה מדובר ניתן להרכיב עבורכם אסטרטגיה טיפולית מקיפה שיכולה להוציא אתכם מהמצב הזה באופן הנכון והמדויק עבורכם באופן אישי!

מעוניינים לקבוע תור לייעוץ ללא תשלום?
דוקטור שרית אברהם

דוקטור שרית אברהם

ד"ר שרית אברהם בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים. ד"ר אברהם מייצגת את הדור החדש של רופאי השיניים ומשלבת בין טיפול איכותי ומקצועי בד בבד עם גישה הרואה את המטופל כמכלול.
ד"ר אברהם מבצעת סקירה מעמיקה אודות מצבו הרפואי של המטופל על מנת לאתר את גורמי השורש שהביאו את המטופל למרפאתה, המצריכים לעיתים מעורבות של גורמי טיפול נוספים כדוגמת רופא אף אוזן גרון או אורטודנט.
ד"ר אברהם מתעדכנת כל העת בפרקטיקות הטיפול החדשניות ביותר במסגרת חברותה ב- SPEAR EDUCATION CAMPUS ומחזיקה את הציוד המתקדם ביותר כגון סורק אינטראוראלי ומדפסת תלת מימד המאפשרים לקצר את משך הטיפול ולתת מענה מדויק למטופל.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

שלח לנו את השאלה האישית שלך ונחזור אליך בהקדם!

שירות הניתן ללא עלות וללא מטרות רווח (מענה יינתן תוך 1-7 ימים).

"אנחנו מאמינים שלכל אחד מגיע לקבל תשובה!"

דילוג לתוכן