טיפולי שורש – במקרים מיוחדים

תוכן עניינים

במאמר זה נתייחס לטיפולי שורש מיוחדים, כגון: חידוש טיפול שורש, טיפול בספיגה פנימית/ חיצונית, טיפול בחבלות שיניים וכן נסיים בסוגיה של טיפולי שורש שלעומת עקירות ושתלים.

טיפול שורש, הינו טיפול מורכב, המצריך דרגת מיומנות גבוהה הן באבחון הנכון והן בהתאמת הטיפול באופן המדויק באופן אישי עבורך!

ישנם מספר סוגים של טיפולי שורש. טיפול שורש לכתחילה, כאשר השן עדיין ויטאלית- מציב בפנינו אתגר ושאלה- האם לשמר את חיות השן או לבצע טיפול שורש? במידה וברצונך לקבל מענה בסוגיה זו- לחץ כאן לקריאה נוספת.

חידוש טיפול שורש

בעבר, השתמשו במכשור ידני לטיפול בשורש השן ולכן, לכל מי שעבר טיפול שורש לפני שנת 2010, היה סיכוי של כ- 30% לעבור שוב חידוש של טיפול השורש הישן. בשנת 2010, יצא לאור ציוד חדש לטיפולי שורש, אשר מאפשר ניקוי יעיל יותר של תעלות השורש ולכן תוצאות הטיפול טובות יותר לטווח הארוך. בעת הבדיקה האם יש לבצע חידוש טיפול שורש- ישנם מספר שיקולים שיש לקחת בחשבון- מה גיל המתרפא, מהם הסימפטומים (כאב, מתי מופיע הכאב, דרגת הכאב) וכן מה הטיפול המיועד בשן. לעתים, נראה כי ישנה הצללה סביב קצה שורש השן בצילום הרנטגן, אשר לא תמיד מצריכה חידוש טיפול שורש. ההחלטה לגבי החידוש מתקבלת בעיקר על סמך הבדיקה הקלינית, ותלונת המטופל, בעת הגעתו לבדיקה.

בעת חידוש טיפול השורש, חשוב לוודא מספר דברים חשובים:

  1. האם יש צורך בחידוש או שמא ניתן להשאיר למעקב
  2. האם ישנם טיפולים נוספים, שיש לבצע בשלב זה בשן
  3. מהם סיכויי ההצלחה של החידוש
  4. מהן האלטרנטיבות הטיפוליות האפשריות.

חשוב מאוד, שהצוות הרפואי, שמקבל את ההחלטה על הטיפול ומבצע אותו יהיה מאוד מיומן וידע לבצע את השיקולים הכי נכונים, באופן אישי עבורך. במרפאתנו, תוכל למצוא צוות ברמה מקצועית ודרגת מיומנות וניסיון, מהגבוהות ביותר, שידע לבדוק ולערוך את השיקול הכי טוב עבורך, באופן אישי, לתכנית הטיפול מא' ועד ת' ותוכל להרגיש בטוח!

ספיגה פנימית/חיצונית לשורש

כאשר מתרחש תהליך פתולוגי של ספיגה בשן, מדובר בדר"כ במצב על רקע חבלה, זיהום או לחץ. לעתים, כאשר יש בעיה בגוף שלנו, כחלק ממנגנוני ההתמודדות עם הבעיה, הגוף שולח חומרים ותאים, שתפקידם לפרק את הרקמה הפגועה.

כאשר יש ספיגה של שורש השן, ניתן לטפל במקרה זה ע"י תהליך מיוחד, שבו יש לנקות את שורש השן, להניח חומר תרופתי, שמטרתו לעצור את תהליך הספיגה, להמתין כמספר שבועות לסיום פעילות התרופה, שהונחה בתוך התעלה ורק לאחר מכן לסיים את טיפול השורש בביקור נוסף במרפאת השיניים.

במקרים בהם יש ספיגה של השן, חשוב מאוד לפנות למרפאת השיניים בהקדם ולא להתמהמה עם הטיפול מכיוון שככל שתהליך הספיגה מתקדם, יותר ויותר מחומר השן נספג והסיכוי להגיע למצב שבו לא יהיה ניתן לטפל בשן אלא לעקור אותה יכול להיות מאוד גבוהה. התזמון בטיפולים מסוג זה הוא מאוד חשוב.

גם בטיפול בספיגה של שורש השן, חשוב ביותר לוודא שהרופא שיטפל בך הוא בעל מיומנות גבוהה וניסיון רב בטיפול במקרים כאלו. במרפאתנו, ניתן למצוא צוות מנוסה ביותר!

טיפול שורש לעומת עקירות ושתלים

פעמים רבות, כאשר מגיעים לסיטואציה בה הטיפול בשורש השן נהיה מורכב יחסית, יש לשקול האם כדאי לטפל ולעשות את מיטב המאמצים לשמר את השן או שמא לעקור ולהחליפה בשתל.

ישנה גישה רפואית הדוגלת בכך כי במקרים בהם יש דרגת מורכבות גבוהה בטיפול בשורש השן, מוטב לעקור ולהחליף את השן בשתל. במרפאתנו, איננו מסכימים עם גישה זו מכיוון שלרקמות השן הטבעיות אין באמת תחליף. גם סביב שורש השן הלא- ויטאלית (חסרת החיות) ישנן רקמות חשובות המאפשרות לה לעמוד בעומסים הגדולים שמופעלים על השיניים, באמצעות מפרק הלסת ושרירי הלעיסה (הידעת? לשרירי הלעיסה יש יכולת להפעיל כ- 750 כוח ניוטון בממוצע).

לכן, כאשר ברצונך להגיע למרפאה, שבה הצוות הרפואי מאמין כי עליו לעשות הכל על מנת לשמר את השיניים הטבעיות שלך (כמה שאפשר), אנו נשמח לסייע לך למצוא את הפתרון הנכון והמדויק ביותר עבורך, באופן אישי!

דוקטור שרית אברהם

דוקטור שרית אברהם

ד"ר שרית אברהם בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים. ד"ר אברהם מייצגת את הדור החדש של רופאי השיניים ומשלבת בין טיפול איכותי ומקצועי בד בבד עם גישה הרואה את המטופל כמכלול.
ד"ר אברהם מבצעת סקירה מעמיקה אודות מצבו הרפואי של המטופל על מנת לאתר את גורמי השורש שהביאו את המטופל למרפאתה, המצריכים לעיתים מעורבות של גורמי טיפול נוספים כדוגמת רופא אף אוזן גרון או אורטודנט.
ד"ר אברהם מתעדכנת כל העת בפרקטיקות הטיפול החדשניות ביותר במסגרת חברותה ב- SPEAR EDUCATION CAMPUS ומחזיקה את הציוד המתקדם ביותר כגון סורק אינטראוראלי ומדפסת תלת מימד המאפשרים לקצר את משך הטיפול ולתת מענה מדויק למטופל.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​

שלח לנו את השאלה האישית שלך ונחזור אליך בהקדם!

שירות הניתן ללא עלות וללא מטרות רווח (מענה יינתן תוך 1-7 ימים).

"אנחנו מאמינים שלכל אחד מגיע לקבל תשובה!"