הקצאת חניכיים

הקצאת חניכיים

דלקות חניכיים הן תופעה כה שכיחה באוכלוסייה עד כי נדיר למצוא אדם שלא סבל מדלקת חניכיים בכל ימי חייו. דלקת חניכיים לרוב תטופל באמצעות שגרת ניקוי היגייני יסודי וכן באמצעות ניקוי מקצועי הנערך על ידי שיננית. אולם, במקרים בהם הדלקת התפשטה והתפתחה במקום מחלת חניכיים, עיתים יהיה צורך לבצע טיפול ניקוי מעמיק יותר בהתערבות כירורגית. טיפול זה מכונה הקצאת חניכיים או גרידת חניכיים והוא נחשב להליך רפואי פשוט באופן יחסי בו מוסרות הרקמות הדלקתיות לצורך ריפוי המקום ושמירה על בריאות חלל הפה.

 

באילו מצבים יאבחן רופא שיניים צורך בטיפול הקצאת חניכיים?

מחלות חניכיים הן לרוב התפתחות מאוחרת של דלקות חניכיים שלא טופלו כיאות. מחלת חניכיים עשויה להתבטא בתחושת כאב וכן ברגישות לשינויי טמפרטורה של מאכל או משקה. במקרה בו מזהה רופא השיניים מחלת חניכיים בשלב מתקדם הוא יבדוק את מצב החניכיים. לרוב, בשלב כזה ייווצר מעין "כיס חניכיים" הכולל רקמות דלקתיות. כדי למנוע את הידרדרות מצב המטופל וכדי לאפשר את ריפוי המקום בצורה יסודית, במקרים רבים יבחר הרופא לנקוט בטיפול הקצעת חניכיים. פעולה זו שתפקידה לנקות באופן יסודי ביותר את רקמות החניכיים תפעל למניעה/מזעור הרס המבנים התומכים בשיניים ובכך יפחת הסיכון לנזק מתמשך בחלל הפה ולאבדן שיניים.

 

מהו טיפול הקצעת חניכיים?

הקצאת חניכיים היא טיפול ניקוי יסודי מאוד של כיסי החניכיים, רקמות החניכיים ושורשי השן. בטיפול זה יפעל הרופא לסלק רקמות דלקתיות ולנקות את אזור החניכיים הפגועות כך שהמחלה לא תתפשט עוד. הרופא יטפל ברובד החיידקי, יסיר אבנית תת חניכית וכן רעלנים מהאזור ויקפיד על חיטוי אזור החניכיים והשורשים לצורך ניקוי מלא.

לרוב, טיפול הקצעת שורשים יתפרש על פני כמה מפגשים טיפוליים, כאשר בכל מפגש יתמקד מומחה החניכיים בטיפול בחלק אחר של חלל הפה, סה"כ 4 חלקים.

 

הקצעת שורשים – שלבי הטיפול

בשלב הראשון ירדים מומחה החניכיים חלק אחד של חלל הפה באמצעות זריקת הרדמה מקומית. לאחר שתשפיע ההרדמה על האזור יתחיל הרופא בניקוי מעמיק מאוד של כיסי החניכיים שנוצרו כתוצאה מהמחלה. תהליך זה הוא יסודי ועמוק הרבה יותר מהליך ניקוי חניכיים המתבצע אצל שיננית. 

במהלך הטיפול ידריך הרופא המטפל את המטופל לגבי טיפול היגייני ביתי נכון ויסודי שיסייע לשמירה על מצב החניכיים וימנע פעולות כירורגיות מורכבות יותר בעתיד. ההכוונה כוללת הדרכה לצחצוח שיניים נכון בצורה עדינה, תזונה מאוזנת ועוד. 

מומחי חניכיים מעידים כי פעמים רבות שילוב של טיפול הקצאת חניכיים יחד עם טיפול ביתי לשמירה על היגיינת הפה מונעים לחלוטין צורך בטיפולים משלימים ובניתוחי חניכיים.

 

איך ניתן לשמר טיפול הקצעת שורשים?

המלצת המומחים הינה הימנעות מעישון, צחצוח יומיומי קבוע בצורה קפדנית ובעדינות, ביקור דו שנתי אצל שיננית ושמירה על אורח חיים בריא.

פעולות שימור אלו תסייענה בשמירה על בריאות חלל הפה ותמנענה מצבים חמורים של מחלות חניכיים ואף אובדן של השיניים.

 

מהן תופעות הלוואי של טיפול הקצעת חניכיים?

במהלך הטיפול שברוב רובם של המקרים נעשה תחת הרדמה מקומית – לא צפויה תחושת כאב. לאחר הטיפול עם התפוגגות ההרדמה עשוי המטופל לחוש רגישות לחום ולקור בזמן אכילה או שתייה. תופעת לוואי זו נובעת מפעולת החשיפה של שורשי השיניים והיא צפויה לחלוף תוך מספר ימים. במידה והרגישות אינה חולפת, יש להיוועץ ברופא המטפל.

 

תהליך ההחלמה מטיפול הקצעת חניכיים

לקראת גרידת חניכיים ורוצים לדעת מה אופי תקופת ההתאוששות ומה משך זמן ההחלמה? בשעות הראשונות שלאחר הטיפול ייתכנו כאבים באזור החניכיים בו נערך הניקוי. במקרה זה ייתן הרופא המלצות למשככי כאבים רלוונטיים. בשעות הראשונות עד להתפוגגות השפעת זריקת ההרדמה יש להימנע מאכילה, לעיסה ושתיה וכן בימים הראשונים שלאחר הטיפול יש להימנע מאכילת מאכלים קרים או חמים בצורה קיצונית.

 

היום שאחרי הקצעת חניכיים 

הקצעת חניכיים הינה טיפול ניקוי יסודי שהוכח כיעיל מאוד למניעת הידרדרות מחלות חניכיים ושמירה על בריאות חלל הפה, עם זאת, כדי לשמר את תוצאות הטיפול, חשוב לצחצח שיניים כל יום בערב ובבוקר, להקפיד על ניקוי בין השיניים וכן לשטוף את הפה בנוזל ייעודי לטיפול במחלות חניכיים. נוסף לשמירה על שגרה היגיינית, חשוב להגיע למעקב תקופתי אצל רופא השיניים ולבקר אצל השיננית. פעולות היגייניות אלה תאפשרנה את שמירת תוצאות הטיפול בצורה המיטבית.

 

אילו תופעות לוואי חריגות מצריכות בדיקה של הרופא המטפל?

במקרים הבאים חשוב לפנות למרפאה על מנת לוודא כי לא נוצרו סיבוכים כתוצאה מההליך הרפואי של הקצעת חניכיים:

  1. נפיחות ואודם שאינם חולפים תוך מספר ימים
  2. חום שנמשך מעבר למספר ימים
  3. דימום חזק שאינו פוסק
  4. כאבים שהולכים ומחריפים

 

הפריוצ'יפ ותפקידו בטיפול הקצעת שורשים

פריוצ'יפ הינו צ'יפ קטן המכיל חומר חיטוי ללא תכונות אנטיביוטיות. שבב זעיר זה מוחדר על ידי מומחה חניכיים לתוך אזור החניכיים בזמן הטיפול. השבב משחרר בצורה הדרגתית את חומר החיטוי במשך שבועות מספר ונספג ברקמות החניכיים, עובדה זו הופכת אותו ליעיל מאוד משום שאין צורך להוציאו בהליך נוסף.

 

דנטלי פרסונלי – המרפאה המתקדמת בירושלים לטיפולי הקצעת חניכיים

המרכז הרפואי הדנטלי דנטלי פרסונלי הוא אחד מהמרכזים הדנטליים המתקדמים בארץ לביצוע הקצאת חניכיים. המרכז כולל צוות רפואי מגוון החל ממומחי חניכיים, רופאי שיניים, מומחי כירורגיית פה ולסת ושינניות, אלו נותנים שירות אבחון וטיפול מקיף מתוך הסתכלות רחבה על המצב הבריאותי של חלל הפה ומתן מענה מדויק. דנטלי פרסונלי מנוהלת על ידי ד"ר שרית אברהם, מומחית מפורסמת בתחום הדנטלי ויוצרת השיטה המתקדמת לרפואת שיניים בגישה ההוליסטית. סובלים מדלקות חניכיים? אל תמשיכו לסבול אף לא עוד רגע אחד! צרו קשר כבר עכשיו עם נציגי המרפאה לקביעת פגישת ייעוץ מקצועית. 

חזרה לחלק מסוים במאמר
דוקטור שרית אברהם
דוקטור שרית אברהם

ד"ר שרית אברהם בוגרת הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה, בעלת תואר Msc במדעים הביו רפואיים של רפואת השיניים. ד"ר אברהם מייצגת את הדור החדש של רופאי השיניים ומשלבת בין טיפול איכותי ומקצועי בד בבד עם גישה הרואה את המטופל כמכלול.
ד"ר אברהם מבצעת סקירה מעמיקה אודות מצבו הרפואי של המטופל על מנת לאתר את גורמי השורש שהביאו את המטופל למרפאתה, המצריכים לעיתים מעורבות של גורמי טיפול נוספים כדוגמת רופא אף אוזן גרון או אורטודנט.
ד"ר אברהם מתעדכנת כל העת בפרקטיקות הטיפול החדשניות ביותר במסגרת חברותה ב- SPEAR EDUCATION CAMPUS ומחזיקה את הציוד המתקדם ביותר כגון סורק אינטראוראלי ומדפסת תלת מימד המאפשרים לקצר את משך הטיפול ולתת מענה מדויק למטופל.

מאמרים שיכולים לעניין אתכם:
Google ג גוגל
4.5
מבוסס על 24 ביקורות
×
js_loader
שלח לנו את השאלה שלך ונחזור אליך בהקדם!

השירות ניתן ללא עלות וללא מטרות רווח (מענה יינתן תוך 1-7 ימים)

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​
דילוג לתוכן